Mastercard’dan yayınlanan yeni istatistiklere göre, ziyaretçilerin ortalama olarak Dubai’de, diğer dünya şehirlerine oranla, günde ortalama harcanandan daha fazla harcama yaptığını ortaya koyuyor.
Mastercard’ın Küresel Hedef Şehirler Endeksi’nden elde edilen veriler, ziyaretçilerin ikinci sırada Paris’ten çok daha önce (günde 296$) emirlikte kişi başına günde ortalama 553$ harcadığını gösteriyor.
Singapur, kişi başına günlük 272$ ile üçüncü oldu.

 

 

İstatistiklere göre, Dubai yaklaşık 16 milyon ziyaretçi ağırlayan, geçen yıl dördüncü en çok ziyaret edilen şehir oldu.
Londra üçüncü, Paris ikinci ve Bangkok ilk sıradaydı.

2018’de Dubai’de seyahat edenler tarafından yaklaşık 30.82 milyar dolar harcandı..!
Bu yıl, ziyaretçiler yıllık toplam 29.7 milyar dolar karşılığında kişi başına günlük 537 dolar harcama yapmışlar.

 

 

BAE ve Umman genel müdürü Girish Nanda, “Orta Doğu ve Afrika bölgesinde uluslararası ziyaretçiler için en cazip yer olan Dubai, dünyanın dört bir yanındaki insanları eğlence ve iş amaçlı seyahat edenler için çeşitli tekliflerle birleştiriyor.” dedi.
Mastercard’da Expo 2020 Dubai’nin ticari genel müdürü Sanjive Khosla, sayıların Expo’nun Ekim 2020’deki açılışının önünde iyi bir işaret olduğunu söyledi. Expo 2020 Dubai’de ömür boyu sürecek bir kutlama. BAE dışından gelmesi öngörülen milyonlarca ziyaretçiyle, bölgenin ilk Dünya Fuarı’nın Dubai’nin turizm endüstrisi için kısa ve uzun vadeli faydalar yaratacağını ve dinamik ve farklı bir küresel buluşma noktası olarak ününü artıracağını tahmin ediyoruz ”dedi.

 

 

Rakamlar diğer BAE destinasyonları için de iyiydi. Abu Dabi, Orta Doğu ve Afrika’daki en hızlı büyüyen şehir olarak seçildi ve 2009 ve 2018 yılları arasında gecelik varışlarda yıllık yüzde 16,7 bileşik büyüme oranı (CAGR) oldu.
Dünya genelinde, Mastercard’ın Küresel Hedef Şehirleri Endeksi, uluslararası gecede ziyaretçi sayısının 2009’dan bu yana yüzde 76 arttığını iddia ediyor.