Son yirmi yılda, mücevherlerin gerçek değerlerinin nasıl algılanacağına dair bir değerlendirme yapılabilinir. İlk mücevherciler, altın, platin, titanyum kadar değerli olduğu algılanmayan yeni bir metallerle çalışmalar yaptılar. Artık hem üreticiler hem de müşteriler tarafından, bu malzemelerle çalışmanın ne kadar zor olduğunu ve bir mücevher için nihai fiyatın neden bu kadar yüksek olduğunu takdir etmektedir.

 

 

Çeşitli uygulamalı sanatın ünlü başyapıtları, zaman zaman maliyetleriyle doğrudan orantılı olmayan yüksek rakamlara denk gelebiliyor. Değerli malzemeler ve alternatif malzemelerden yapılmış elementlerle süslenmiş altından parçalar çıkaran tasarımcılara tanık oluyoruz.. Eski eserler, kelebek kanatlar, tüyler, farklı ahşap türleri, çiçek yaprakları ve hatta çakıl taşları…

 

 

Mücevherat tasarımının sınırlarını zorlama isteği, yalnızca bağımsız mücevherciler için değil, aynı zamanda tanınmış markaların da ayrıcalığıdır. 2015-2018 yıllarında, Secrets and Lights koleksiyonundan başlayarak, Piaget, kuş tüyü bezleri oluşturma konusunda usta olan Nelly Saunier ile işbirliği yapmıştı. Sanatçı, metal üzerine ilgi çekici dalgalanan yüzeyler yaratan hassas tüylere sahip manşet bileklikleri ve küpeleri süslüyordu. Markanın marketçiliğe sahip yüksek mücevher koleksiyonundaki mücevherler, son birkaç yıldır benim için en unutulmaz olanıydı.

 

 

2018 yılında Fransız markası Boucheron, “Nature Triomphante” yüksek mücevher koleksiyonunun bir parçası olan dokuz benzersiz çiçek yüzük yaratma konusundaki yenilikçi kararıyla herkesi etkiledi. Claire Boucl, bu olağanüstü fikri bir gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oldu.

 

Yaprakların doğal tonlarını korumak için kimyasal kullanmadan anemon, menekşe, ortanca ve şakayık tomurcuklarını taradı ve stabilize etti. Solmayan tomurcukları oluşturma işleminin, halkaların içinde bulunan değerli taşların fiyatını aşan inanılmaz derecede zaman alıcı ve maliyetli olduğu ortaya çıktı.

 

 

Bu değerli mücevher tasarımlarına “Yeni Trend Mücevher” denebilir. Çünkü endüstrinin geleneksel parametrelerine uymuyor..!!
Bu alternatif aksesuarlar, satın alma kararlarını yalnızca bir mücevherin değerine dayandırmakla kalmayan, aynı zamanda çarpıcı ve kişisel bir şeyler satın alabilenler için yaratılmıştır…