Miyakawa’nın Sushi Shin kapılarını açtı. Otelin 38. katındaki Mandarin Oriental, Tokyo’da bulunan Edomae tarzı suşi restoranı, Tokyo’da, Hokkaido’nun üç Michelin yıldızlı şefi Miyakawa tarafından başlatılan ilk mekandır. Yeni restoran, Signature, Sense ve Tapas Molecular Bar’da Michelin yıldızlı yemek yeme dahil otelin mükemmel mutfak olanaklarına katılmaktadır.

Mandarin Oriental, Tokyo’nun Miyakawa Sushi Sushi’nin konukları birinci sınıf bir gastronomik deneyime, Tokyo silüetinin çarpıcı manzaralarına ve Şef Miyakawa’nın kendisi tarafından yaptırılan ustalardan yapılmış mobilyalarla süslenmiş çarpıcı bir iç mekana ev sahipliği yapacak. Restoranın 350 yıllık Hinoki selvi tezgahının diğer tarafında suşi yemekleri hazırlayan usta şefleri ile gözlem yapma ve etkileşime girme şansı var.

 

Miyakawa Sushi Shin bilgiler

 

Miyakawa şefinden Sushi Sushi’nin her biri, Hokkaido ve Tokyo’daki Toyosu pazarından temin edilen malzemeleri seçmek üzere Şef Miyakawa tarafından eğitildi. Ardından temin, wasabi ve bir tutam tuz ile servis edilen sararmış pembe çipura, bir tutam tuz ya da deniz yosunu garnitürü ile pilav üzerinde servis edilen tatlı, parlak turuncu deniz kestanesi gibi mevsimsel suşi kreasyonlarına dönüştürülür. Malzemeler, ince lezzetleri vurgulamak ve umamiyi (lezzetli lezzet) en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir şekilde dengelenmiştir.

 

Sushi Shin blog yazıları

 

Sushi Shin’in Miyakawa tarafından girişi, 1.300 yıllık Kumiko tarzı ağaç işleme tekniğinin ustası Nobuo Tanihata tarafından hazırlanmış ahşap bir Edo Komon ekranı ile dekore edilmiştir. Tezgahın arkasındaki duvar, Japonya’nın en ünlü tsuchikabe (çamur duvarı) tasarımcısı Syuhei Hasado’nun büyüleyici bir eseri.

Restoranın açılışını kutlamak için Mandarin Oriental, Tokyo, lüks konaklama, iki kişilik kahvaltı ve tarihi Nihonbashi bölgesindeki kültürel deneyimlerin seçimini içeren Nihonbashi Paketi’ni kitap olarak sunmaktadır.