Trippy mimarisi genelde seviliyor. Oslo’da, tuhaf ve avangard garip bir ev konsepti görenleri şaşkınlıkla bırakıyor. Twist müzesi, Norveç için bir başka önemli katkı sağlıyor.

Bjarke Ingels Group’un tasarlamış olduğu bu inanılmaz derecede hayranlık uyandıran yapboz bulmacası bir müze, ayrıca köprü olarak ikiye de katlanıyor.
Randselva Nehri üzerindeki mesafeyi uzatan ve parkın kuzey ve güney nehrin ön cephelerine etkili bir şekilde katılan bükülmez alüminyum panellerden oluşuyor.

 

 

Twist müzenin içine girildiğinde, 15.000 metrekarelik geniş, bembeyaz bir portal bulunuyor. Konuklar doğal aydınlatmalı galeride yürüyüş yapabilir. Çevredeki doğanın doğal manzarasını görmek için yan taraftaki büyük ve geniş pencereler dikkat çekiyor.

 

 

Bjarke Ingels’in yeni müze tasarımı ile ilgili açıklaması ise;
Yeni bir sanat müzesi önerimiz, heykel parkında ikinci bir köprü gibi davranarak her iki nehir kıyısında da sürekli bir döngü oluşturuyor.

Hassas büküm formu aslında tamamen düz çizgilerden oluşur. Sürekli bir eğri elde etmek için her biri farklı açılı olarak gelir. Twist müzenin ortaya çıkan “bükülmesi” durumu sadece dışarıdan göz kamaştırıcı görünmekle kalmıyor, aynı zamanda içinde de harika bir etki yaratıyor. Yapı, köprünün ortasındaki taçyapraklarına benzer bir form oluşturur ve neredeyse konukların önündeki yolu yönlendirir.

 

 

60 metrelik Twist Museum köprüsü, müze misafirlerine yeni açıldı. Tasarımcılar, gelecekteki sergiler için planlar da dahil olmak üzere bu mimarinin 2020 yılında, adetlerinin iki katına çıkabileceğini umuyorlar.