“Efsane Beş Filmin Unutumaz Mücevherlerini Sizin İçin Seçtik” başlıklı yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Zamana yolculuk yapıp unutulmaz filmlerin lüks detaylarını kaleme alıp filmlere başka cepheden bakmaya çalıştık. Haber dizimiz devam ediyor. Şimdiki haberimizde de milenyumun yankı uyandıran filmlerindeki lüks detayları masaya yatırıyoruz. 2000’lerin hangi ünlü yapımlarda hangi ünlü mücevher markalarına yer verildi? İşte kült markalar ile büyük başarılara imza atan yeni markaların da yer aldığı filmler.

 

Ocean’s Twelve (2005):
Steven Soderberg’in yönetmenliğini yaptığı 85 milyon dolarlık bütçesiyle çok konuşulan renkli film, serisinin ikinci halkasıdır. George Clooney, Brad Pitt, Catherine Zeta Johns, Vincent Cassel‘in bir araya geldiği suç temalı komedi/polisiye filmde oldukça lüks detaylar söz konusu. Bunlardan biri Fabergé Kış Yumurtası. Rakip iki ayrı suç şebekesinin İtalya’da bir müzede sergilenen Fabergé imzalı yumurtayı çalma planları konu ediliyor. Filmdeki yumurta, markanın orijinal bir parçası olup, fiyatı tam 20 milyon dolar. Bu, Film için harcanan bütçenin dörtte biri demek. Eserin satılık olmadığını ve müze parçası olduğunu hatırlatalım.

 

 

 

 


 

Diana (2013):
Biyografik film kuşağının en çok merak edilen yapıtlarından Diana için yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel’i görüyoruz. Diana rolüyle akademi ödüllü oyuncu Naomi Watts kameralar karşısına geçti. Diana’ya çok benzetilmiş, sizce de öyle değil mi? Lady Diana tüm dünyanın en çok tanıdığı, tarzıyla modanın her dönemine ilham olmaya devam eden müthiş bir ikon. Utangaçlığı, naifliği, zevkli tarzı, kusursuz fiziği, örnek anneliği ve yaşadığı mutsuz hayatıyla bu dünyadan bir Diana geçti. Galler prensesi olmak, medyanın en çok ilgilendiği bir kadın olmak bile mutsuzluğuna çare olmadı.

 

 

Hatta bu özellikleri yüzünden acısını yaşamaya fırsat bile bulamadı. Hakkında yazılanlar, çizilenler, çekilen belgesellerde genel hatlarıyla hayatına vakıf olduğumuz Diana’nın gölgede kalan bir detayı ön plana çıkarılıyor. Doktor Hasnat Khan ile evliliği sırasında yaşadığı aşk bilinmeyen detaylarıyla mercek altına alındı. Çok kısa sürdüğü için önemsenmeyen bu aşk, aslında Diana’nın kapanmaz yarasıydı. Filmde; zengin kız fakir oğlan, müstakbel kayınvalidesi tarafından istenmeyen gelin adayına kadar Diana’nın birçok farklı yanına yer verildi. Pakistan asıllı doktor Hasnat Khan ile olan kısa süreli ilişkisi ondaki mutsuz hali derinleştirmişti. Bu yüzden ‘Bay Mükemmel’ diye anılan bu doktorun Galler Prensesi’ne aşktan çok çektirdiği ayrılık acısı Diana’nın bir daha toparlanamamasına sebep olmuştu.

 

 

Filme bu gizli kalmış aşk konu olsa da, kadın izleyicilerin belki de en çok odaklandığı şey, Diana‘nın hayranlık uyandıran tarzı oldu. Takıları, kendine has giyim kuşamıyla film boyunca Diana’dan gözlerimizi alamıyoruz. Özellikle Chopard takılarıyla “Diana olmak herkesin harcı değildir.” sözü adeta vücut buluyor. Markanın High Jewelry konseptine ait en değerli parçaları tercih edildi. Yanı sıra ikonik Happy Diamonds koleksiyonunun iddialı parçalarıyla, Diana’nın tarzına büyük ölçüde sadık kalınmış. Söz konusu Diana olunca ihtiraslı bir moda kraliçesi demekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

 

 

 


 

Blue Jasmine (2013) :
Bir Woody Allen yapıtı. Başrollerde Cate Blanchett, Alec Baldwin ve Peter Sarsgaard’ın olduğu müthiş bir psikolojik analiz. Başrol oyuncusuna en iyi kadın Oscar ödülünü kazandıran film, dram ve komedi türünde. Zengin bir hayat süren yatırımcı Jasmine, mutlu bir evlilik ve güzel giden bir iş hayatına sahiptir. Ancak bir gün yaptığı iş batık verince bir daha kendini toparlayamaz. Eski hayatına dönebilmek için çeşitli iş arayışlarına giren Jasmine, görüntünün önemli bir kartvizit olduğunu düşünür. Her iş görüşmesine Chanel ceket ve inci kolyeleri, Hermes Birkin çantasıyla gider.

 

 

Çünkü eski zengin ve mutlu kadın imajını düzeltmek için bu detaylara fazlasıyla ihtiyacı vardır. Filmin devamını biliyorsunuz. Jasmine kadar ön plana çıkıp rol çalan detay, Chanel’in inci kolyesi oldu. Tabi en pahalı takısı kuşkusuz Jasmine’e bir sahnede kocasının hediye ettiği 250 bin dolarlık pırlanta işlemeli bileklik. Ancak ona asıl yol arkadaşlığı yapan ve birçok sahnede gördüğümüz Chanel inci kolyenin yeri bambaşka.

 

 

 


 

Jackie(2016):
Siyasi tarihin gölgesinde tüm vakurluğu ve zerafeti ile nefes kesen Jackie Kennedy ‘nin yaşamını konu alan biyografik bir yapıt. Harika bir psikolojik tahlil. 2016 yılında çekimlerine başlanan filmin yönetmenliğini Pablo Larrain üstlendi. 9 milyon dolar bütçeli eserin başrol oyuncuları Natalie Portman, Peter Sarsgaard. Dramlarla dolu hayatıyla akıllara kazınan Jackie Kennedy’nin bir başkan eşi olmanın çok ötesinde özel duruşa sahip bir kadın olması ilk göze çarpan özelliğiydi. Diana Spencer’dan sonra tarzıyla en çok beğeni toplayan ikinci First Lady idi. Zarif giyim tarzı ve onları bütünleyen aksesuarları bugün bile hayranlıkla anılıyor.

 

 

Filmde; aldatılan, ikinci plana atılan ve en son eşini suikast sonucu kaybeden yıkımlarla dolu bir Kennedy kadar göze çarpan çok parıltılı detaylar var. Tüm bu detaylara imza atan mücevher markası Piaget’dir. Markaya ait özel koleksiyonlarla gördüğümüz Jackie, yakın markajımıza girmeyi başarıyor. Bu başarıda gizli kahraman tasarımcı Madeline Fontaine ‘nin katkısını vurgulamak istiyorum. Mücevher markası ile çalışarak filmin başkarakterinin ruhunu yansıtmakta hedefi on ikiden vurdu. “Mücevherin çığır açacak kadar önemli bir değer taşıdığını düşünüyorum.” sözleriyle Jackie, ruhunu ve duruşunu yansıtacak en güzel parçalarla mesajını vermeyi başardı. Bunda Fontaine’nin yadsınamaz başarısının ve Portman’ın zarif duruşunun payı büyük.

 

 


 

Ocean’s 8 (2018):
Gary Ross tarafından yönetilen film, Ocean’s serisinin en feminen bölümü olarak huzurlara çıktı. Cate Blanchett, Anne Hathaway, Sandra Bullock, Rihanna ve diğer kadın oyuncularıyla film çok iddialı. Suç komedi türünün en dişi örneği olarak huzura çıkan film, çok pahalı ve lüks detaylar içeriyor. İlk olarak CARTIER. Olay örgüsünde sık sık karşımıza çıkan Cartier kolye, bu kriminal şebekenin birbirinden güzel hırsızları tarafından bir Met Gala töreninde çalınacaktır. Bunun için yapılan planların her bir detayı o kadar ünlü ki, hangisinden başlasak bilemedik. İzlemeyenler için çok spoiler vermeden tekrar Cartier’in ünlü kolyesine dönelim. Gerçek hayatta böyle bir kolye Cartier tarafından Nawanagar Mihracesine yapıldı.

 

 

Toplam 136,5 karatlık bu kolye Mihrace ailesinin koleksiyonunda tutulmaya devam ediyor. Film için marka replika bir kolye tasarladı. Gerçeği kadar göz alıcı, değil mi? Filmdeki tüm suç planı bu meşhur kolyeyi törende taşıyacak olan Anne Hattaway’dan kusursuz bir şekilde çalmak. Ve sonra ganimeti suç üyeleri arasında paylaştırmak. Haftalarca basın ve medyanın gündeminden düşmeyen bu kolye kadar konuşulan başka bir detaya yer verelim.

 

 

Birçok sahnede Cate’in taktığı kolye, yüzük ve bilekliklere gözümüz çarptı. Bu detayların sahibi Sevan Bıçakçı’ydı. Sevan’ın en özgün tarzını yansıtan parçalar seçilmiş. Karakterin maskülen tarzına otantik şıklık katan bu enfes parçalar en az Cartier kolye kadar konuşulmayı başardı.

 


 

Captain Marvell (2019):
Marvel sinema kuşağının son filmlerinden Kaptan Marvel için yönetmen koltuğuna Anna Boden ve Ryan Fleck geçti. Sinema tarihinin en uzun soluklu yolculuğunda sona adım adım yaklaşırken, kadın kahramanın dahil olmasıyla birlikte farklı bir boyuta girildi. 150 milyon dolar bütçeli film, Carol Danvers’in Dünya’ya düşüp süper güce sahip olmasıyla başlıyor. Dünya’ya daha önce geldiğini, yaşadığı bazı hafıza geçişleriyle anlayan kahraman, kendini büyük bir sonsuz savaşın ortasında bulur. Dünyaya bela olan kötü ırkla iyi ırk arasında yaşanacak büyük savaşta tercih yapmak zorunda kalır. Birbirine düşman iki ırk sonsuz bir evren yaratmanın peşindeler.

 

 

Bunun için dünyadaki özel güçleri olan taşları toplamaya koyulurlar. Bazı sahnelerde Kaptan Marvel’in da bu renkli taşlardan oluşan bilezikler takıp güç topladığını görüyoruz. Filmde bahsi geçen değerli taşların bir arada olduğu mücevher bir eldiven var ki listemize girmeye çoktan hak kazandı. Filmin stil danışmanlarının doğru tasarımcıyla çalışması sonucu müthiş bir eser ortaya çıktı. Bu tasarımcı İrene Neuwirth’den başkası değil.

 

Renkli değerli taşlara verdiği özgün formlardan oluşan takılarıyla kariyerinin zirvesinde olan genç tasarımcı, tarzına yakın bu proje için kolları sıvadı. Elmaslardan, opal, sitrin, akuamarin ve turmalinden yapılan oldukça zengin bir tasarım. Filmin en sembolik öğesi olarak bu eldivenin daha çok konuşulacağı kesin. İşte buna Marvel farkı denir!

 


 

Rocketman (2019):
Son yıllarda biyografik belgesel filmler ilgiyle takip ediliyor. Bohemian Rapsodi’yle yeniden popülerlik kazanan biyografik filmlerin son çarpıcı örneği Elton John’un yaşamını konu alan Rocketman oldu. Cannes Film Festivali sırasında galası yapılan filme ilgi büyüktü. Filmin yönetmenliğini Dexter Fletcher üstlendi. Yapımcılığını Elton John’un yaptığı filmin başrol oyuncuları Elton rolünde Taron Egerton, sevgilisi rolünde ise Game of Thrones’dan tanıdığımız Richard Madden.

 

 

İngiliz müzisyen Elton John, işi kadar özel hayatı ve tarzıyla da ilgiyle takip edilen bir ünlü. “Kıyafetlerimi vurgulamak için mücevher parçalarına ulaşabildiğim anlarda çok mutlu oluyorum” sözünü bir sahnede duyacaksınız. Bu sözün sahibi, takılara olan merakıyla tanıdığımız Elton John’dan başkası değil. Söz konusu hayatı olunca, filmde müzik dehası kadar, bol bol farklı kıyafetler ve takılarıyla bir Elton John göreceğiz. Bu prodüksiyon için ünlü bir mücevher markasıyla ses getirecek bir işbirliği yapıldı. Tabi ki Chopard…

 

 

 

Markayla sponsorluk bazında yıllarca samimi bir işbirliği yürütüyor Elton. John’un ünlendiği yılları konu alan sahnelerde Chopard, tasarımlarıyla gözümüzü aydınlatacak. Markanın Happy Diamond ve Happy Heart serisinden birçok ışıltılı parçayı film boyunca görmüş olacağız. Diğer bir marka ise John gibi İngiliz olan Theo Fennell. Elton’un yakın arkadaşı olan mücevher tasarımcısı Fennell, film için roket tasarımlı bir tekila seti yarattı. Konu Elton John ise, iddialı olmaktan başka şansınız yok dedirten bir prodüksiyon.

 

 

 

**

İletişim:
avesta.asiva (instagram)
Jaquetdrozfanpage (instagram)