Satışla ilgili bir seminere katıldım. Belli sayıda katılımcı dahil olmuş. 27 kişiydik. Tahminimce, yarısıyla ayak üstü tanışıp sohbet ettim. Yaka kartlarında yer alan firma bilgilerinden, hangi sektörde yer aldıkları anlaşılıyordu.
Lüks sektörden tek ben vardım.

Seminer başladı. İlerledikçe, satışın tahta üzerinde anlatılmasına şahit oldum. Bildiğiniz kitap bilgileri anlatılıyordu. Değer şöyle olursa, satışın sürecinde bu konular işlenilmeli.. Formüller de devreye girdi. Ve seminer boyunca matematik dinledim.

Sonuna gelindiğinde, sorusu olan ya da eklemek isteyen varsa memnuniyetle teklifi geldi. Kimseden bir hamle gelmedi. Acaba dedim, biri farklı bir şey söyler mi..? Acaba..! Söz hakkı istedim. “Satış ekibi bu sürecin neresinde ve bu formüllerden ortaya çıkan rakamları tutturmak için nasıl bir donanıma sahip olmaları sağlanacak?” sorusunu sordum..!

Herkes bana döndü. İşte o vakit, reel satışın dışında bir yerde olduğumu anladım. Kimsenin satış için sahada bulunmadığı, bakışlardan belliydi. Sahada yaşamış olanların o tatlı sert satış agresifliğinden, yırtıcılığından, keskinliğinden esame yoktu.

 

 

Semineri sunan kişi de cevap vermek için biraz duraksayınca.. “Ooo.. beyler, sizler sahadan değilsiniz. Anlaşıldı..” dedim..!
Çıkartmış olduğunuz formüllere, 3 bilinmeyenli denklemlere, bir dereceye kadar okeyim. Fakat, satış dediğimiz konu, yani reel satış, gerçek yaşamdaki satış, yazdıklarınız ve çizdiklerinizle gerçekleşmiyor. Satış sürecini, mekanik, aritmetik yaklaşımlarla gerçekleştiremezsiniz..!

Satış öncesi hazırlıklar, satışın süreci ve satış sonrası uygulamaların da olması gerekir. Her şeyin bir giriş – gelişme – sonuç kısımları vardır. Kompozisyon dersi alanlar bilir..!

Kimseden yine ses çıkmadı. Bana başka dünyadan geliyormuşum gibi bakmaya devam ettiler.
Hal böyle olunca, konuşmamı uzatmadım. Bakışlar gerçekten başkaydı..

Ben susunca hemen bir kahve arası verildi. Arada kısa kaldım ve seminerin devamına katılmadım. Verilen arada bir iki kişiyle biraz daha detaylı sorular sorarak sohbet ettim.
Satışı, akademik olarak öğrenen bir grubun içinde olduğumu daha da pekiştirerek, emin oldum.

 

 

Satış sürekli yaşar ve satışı yaşatan da sahada yer alan satış ekibidir. Ofis yönetimiyle, masa başından raporlama sistemleriyle satışı gerçekleştirmeyi hedeflemek, farklı bir hayal gücüne sahip olmayı gerektirir. Sanal dünyada yer alan bir hayal gücü..!

Bu ve benzeri seminerlere daha fazla ne öğrenebilirim diye katılıyorum. Fakat, ekstra bilgiyi alamadığım gibi, saçma şeylerle de karşılaştığım oluyor.

Satış ekibinin kondisyonunu kontrol altında tutacak, nabzını ölçecek, sinirini alacak, motivasyonunu arttıracak yöntemler ve uygulamalar, o teorilerde yok..!

Teorilerle satış yapılmaz..! Öğrenin artık bunu..!! Sizlerin yüzünden zaman kaybediyor, yapay zekalı temalara geçemiyoruz…