Pırlanta mağazalarını fırsat bulunca gezen bir arkadaşım var.. Gizli müşteri gibi girip mağazalardan servisler alıyor. Detayları gözlemliyor. Sektörün ne durumda olduğuna tanık oluyor. Akabinde benimle sohbet edip, gözlemlerini aktarıyor. Ben de kendisinin bakış açısıyla tecrübe ediniyorum.. Gidemediğim şehirlerdeki mağazaların/markaların ne durumda olduğunu öğreniyorum..
Arkadaşım, Bursa’da (marka olduğunu iddia eden) bir pırlanta mağazasının önünden geçerken, dış vitrindeki kocaman kampanya dikkatini çekiyor..
0.30 karat D renginde, berraklığı SI tek taş pırlantanın kampanya fiyatı 3999TL…

İçeri giriyor ve kampanyalı ürünü istiyor. Ama ellerinde kalmamış.. “Ahh.. o yüzüğe o kadar çok talep oldu ki yeni bitti.” diyorlar.. (Simit mi bu..??)
Bir ya da iki ürünle kampanya yapılmayacağına göre.. Mağazalar zincirleri olan bir marka olduğuna göre.. Mutlaka, ona göre kampanyalı ürünlerin adetlerinin belirlenmiş olması gerekir..!!
Hadi diyelim gerçekten o ürün taze bitti.. Bu sıkıntılı ekonomik ortamda da deliler gibi bir satın alma oldu ve ellerinde kalmadı diyelim.. O zaman kampanya tanıtımı kaldırılır.. Olmayan bir ürünün kampanyası yapılması saçmadır.. Mantıksızdır.. Doğru değildir..!!
Haftalarca vitrinlerde boy boy kampanya tanıtımı durmaz..!!

 

pırlanta sektöründe kampanyalar

 

Velhasıl.. Arkadaşım, kampanyalı ürünün bitmiş olacağına inanmamış olarak çıkışa doğru yönelirken, satışçı, arzu ederse benzer üründen temin edebileceğini, ama fiyatının ve özelliklerinin biraz farklı olacağını söylemiş. Kampanyalı ürün yok ama alternatif ürün teklif ediliyor.. O kampanyalı ürünün yerine sunulan alternatif de akıllara zarar..!!
0.28 karat F rengi (renk kalitesi daha düşük) ve SI berraklığı bir ürün.. Fiyatı da 4.500 TL..?!?!
-Kurnaz tüccar satış taktiği acizliği nasıl da sırıtıyor..!!-

Tüketiciyi aptal sanan, ama kendisini daha da aptal yerine koydurtan bir marka örneği olarak pazarlamanın en kötüleri derslerinde konu olarak anlatılmalı..!!
Nasıl bir ticari düşüncedir.?!?!

Tamamen, müşteriye gel gel yapılan bir tüccar kurnazlığı taktiği. Yapacak bir şey yok..!! DNA’lardan bir şeyler çekiyor olsa gerek. Bu zihniyet, uzun yıllar öncesinde bakırı altın kaplayıp turistlere 22-24 ayar altın diye satan zihniyetin tohumları..!!
Bunları şahsen marka olarak konumlandıramıyorum..!!
Bir şirketin mağazalar zinciri olmuş olması, onun marka olduğu anlamına gelmiyor. Marka nedir, içerikleri nelerdir, nasıl marka olunur eğitimlerinin ve danışmanlık hizmetlerinin alınmasının önem arz ettiğini günümüzde de görüyoruz.

Sektöre zaten bir katkınız yok.. Bari daha da zorlaştırıp, insanların güvenlerini alt üst etmeyin…