2018 -2019 arasında pırlanta mağazacılığıyla ilgili hatırı sayılır bir çok şeyler yapmış olduğumuzu, çıkardığım bilançoda görüyorum.
Neler yaptığımızla ilgili Türkiye pazarında son dönemde somut gelişmemizden biraz bahsetmek istedim.
“Yaptık” – “Gelişmemizi” – “Yaptığımızı” diyorum, çünkü yapılanlar tamamen “Ekip Çalışması” idi..!

Pırlanta sektörü dışından olup da takip edenler, sektörün içinde yer alan oyuncular ve çalışanlar bilir..
Bir şehrimizin iki farklı ilçesinde pırlanta mağazasına danışmanlık ve satış koçluğu hizmetlerini verdim. Vizyoner, genç bir iş insanıyla yeni açmış olduğu mağazanın alt yapı çalışmalarını planlı ve sistemli olarak, daha mağaza iki duvarken başlattık.
Sayelerinde o bölgeyi tanıdım. Bütün kuyumculardan, pırlantacılardan servisler aldım. Sözde rakiplerin servis uygulamalarını test ettim. Gerçi her zamanki gibi etiketten fiyat söyleyip, zırt diye indirim yapmaktan başka bir satış uygulamaları yoktu..!

 

pırlanta mağazacılığının önemli unsurları

 

Velhasıl.. Biz, o şehirdeki yeni mağazaya; sektör dışından, eğitime aç, sektöre ilgi duyan güzel insanları bünyeye dahil ettik. Sektör dışından arkadaşları işverenle birlikte seçtik. İşveren de, sorulan sorulara, nasıl kontra sorular sorulduğuna şahit olmuş oldu ve süreç içerisinde kendisi de gğzel sorular sormaya başladı.

İş görüşmelerine gelenler daha önce hiçbir başvuruda böylesine karmaşık bir sorguya çekilmediklerini samimiyetleriyle söylediler. -Geleneksel İK’cılara benzemediğimi ayrıca dip not olarak belirtmek isterim.-

Bünyeye dahil ettiğimiz arkadaşları ilk önce İstanbul’a pırlanta taş eğitimine gönderdik. Akabinde, yaklaşık bir ay pırlanta satış eğitimi kampına girdik. Sektörel eğitimleri verdim. Satışta önem arz edecek detayları bir bir işledik. A’dan J’ye kadar.
Z’ye biraz daha zaman var..!!

Sonra mağaza hizmete açıldı. Mağazada satış koçluğum ile devam edildi. Alt yapı sistemlerini, ekibin yaşayarak öğrenmelerini sağlayacak bir planlama ile kurduk. Birlikte..!! Bilinçli..!!

Reklam planlamalarımızı da yaptık. Ona göre uygulamalara başlanıldı.
Açıldığında sadece servis kalitesine, sunuma ve müşteri ile diyalogların kurulmasına özen gösterdik ve ciddi önem verdik.
Her zaman dediğim gibi.. Bilinçaltına oynadık..!!
**

Bölgenin sözde rakiplerinin vasatın altında olması, işlerimizi daha da kolaylaştırdı. Öyle bir sistem inşaa ettik ki.. Bizi an itibarıyla taklit etmeye niyetlenseler bile, -ki bu pek mümkün değil..!!- aradaki farkı geometrik olarak açıyor oluyorduk..!! Geometrik olarak..!!
Hani pırlanta satanlar bilir. Bir benzetme vardır. “1 karat tek taşın fiyatı bin liraysa, 2 karat tek taşın fiyatı iki bin lira” değildir. Geometrik olarak artar..!!
İşte bizde de durum aynıydı..!
**

Bu zaman zarfında, sözde rakiplerden bir hamle gelir mi diye de pazarı hep kolladım. Derken enteresan bir gelişme vuku buldu.
Sözde rakip firmanın İstanbul merkez ofisindeki genç CEO’su, şehire gelip, bir otel odasının suit odasını kiralayıp, özel ürün günleri yapıp, bizzat da kendisi orada satışta bulunacakmış. Beşyüz kişinin ismine özel davetiye gönderilecekmiş. –Ne muhteşem bir satış taktiği..!
O şehrin tarihinde, markanın görülmemiş bir efsanevi satış stratejisi gerçekleşecekti…
İnanılmaz..!!
Derken genç CEO’nun gelmeyeceğini, yerine yönetim kurulu başkanının geleceği bilgisi geldi. Bir öncekinden biraz daha etkilendim..! Bir terleme geldi..!
**

Bu gerçek/gerçekdışı haber ve bilgilerden ziyade, madalyonun alenen görünen tarafı beni daha çok ilgilendiriyordu.
Nasıl bir değer kattıysak artık, neler yapabilirizler konusunda şaşkınlıklar yaşanmış.. Ve her zamanki gibi satış tekniklerindeki sektörel acizliklerin, beceriksizliklerin devam ediyor olmasına bir kere daha şahit oldum.

 

pırlanta mağazacılık tanımları ve kavramları

 

Kendilerine şunu sormak isterdim.. “Yapabileceğinizin en iyisi bu mu..??”
Tabii ki değildir..
Daha iyisi “Outlet” çadırları olarak mevcut…
**

Derim ya hep.. Sektör markaları/firmaları, satış taktiklerinin bittiği en son noktadalar..!!
Çaresizlikten, üst üst düzey genç yöneticisini ve akabinde yönetim kurulu başkanını filan konu mankeni yapmayı planlamış bir marka profili..!
İmza günü yapılsa desem, sektöre imza atacak olumlu bir katkıları yok..
Bu mudur..??
Üst akıl danışmanları ancak bunu mu öngörmüşler..??
Süper..!!
Aslında sıradışı bir şey daha yapabilirlerdi..
Son zamanlarda sansasyonel magazin haberlerinde popüler olan marka yüzünü getirselerdi.. Belki biraz daha dikkat çekebilirlerdi.. Ama o da, Balıkesir’e gelmez ki..!! Tulum, Ibiza sever..!
**

Ve evet..
Siz.. Sektörün geçmiş zamanındaki boşluğundan yararlanıp, hasbelkader sermaye sahibi olmuş oyuncuları.. Ya da işte, markaları..!!
Birlikte çalıştığım genç iş insanlarını örnek almaya bakın. (Vizyonları, sizinkilerden çok daha verimli..!)
Ego yapmadan..!! Kibir yapmadan..!!
Bir şeyler öğrenmeye bakın. Bir şeyler kapın..!!
Paranızın olması, sermayenizin güçlü olması çok bir anlam ifade etmiyor..!!

Sizde, Know-Who, Know-Why, Know-What zaten yok da, hani belki Know How yaparsınız. Belli mi olur..!! Kıyısından köşesinden nemalanırsınız diye ümit etmeye devam ediyorum..!
Since 2010…