Türkiye’de böyle bir ünvanla karşılaştım.
Mücevher Yazarı
**
Ne yazı ki, sektörel bilgi kirliliği olduğu kadar, sektörel ünvan kirliliği de var..!!
Koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurahman Çelebi denilir durumu da var tabii ki..
Son yıllarda karşılaştığım enteresan sektörel tanımlamalardan bir tanesine denk gelmiş oldum..!!
Evet..! Türkiye’de “Mücevher Yazarı” olacak kapasitede, eğitim, donanım, tecrübe ve vizyona sahip biri/birileri yok..!
Net..!!

 

 

Mücevher yazarı, yurt dışı mücevher sektörünü yarım yamalak takip edip, bazı haber ve yazıları copy-past yapıp, derleyip de bir şeyler karalayıp, sonra ben mücevher yazarıyım demekle olunmaz..!
Mücevher yazarı denilen kişi, bölgenin, ülkenin, markaların, mücevher tasarımına yön verir. Verdiği bilgiler ve doneler neticesinde bir koleksiyon çıkartır/çıkarttırır ya da belirli tasarımlarla sektöre yön verir.
Bu sene Türkiye’de bunlar bunlar moda olacak der. Ve onlar moda olur..!
Bunu diyebilmek için her şeyden önce, Türk tüketiciyi çok iyi bilmesi gerekir. Türkiye’de neler satın alınıyor bilmesi gerekir. Hangi renkli taşlar.. Vesaire..!

 

 

Bunu bilen bir kişi yok.
Ben de dahil..!!
Ki.. Ben, Rusya’da verdiğim danışmanlıklarda, tüketicinin tercihlerine göre koleksiyon çıkartıp, satışların artışlarında ve firmaların farklılık oluşturmasında rol oynadığım halde, ben kendime “Mücevher Yazarı” ünvanını uygun göremiyorum..!
Türkiye’deki tüketici tercihlerini iyi bilmeme rağmen, uygun göremiyorum..!
Ülkemize gelen turistlere, ne tür ürünlerin ve tasarımların kolayca satılacağını bilmeme rağmen, “Mücevher Yazarı” ünvanını uygun göremiyorum..! Sorumluluğu ağır bir kavram.. Bir kaç gömlek bol geliyor..!!

 

 

Kimse fırsattan istifade edip de, sektördeki boşlukları ben doldurayım, ama bak benim yurt dışındaki markaların üst yönetimleriyle bağlantılarım var diyerek, bu ünvanı sahiplenmeye kalkışmasın.
Yok öyle bir şey..!!

Herkesi sektörel kirlilikten uzak kalmaya davet ediyorum… Lütfen..!!