Yıl 2016 ve yine konuşulacak bir Oscar Ödül Töreni… Ve tabi tören öncesi ritüel haline gelen kırmızı halı geçitleri… Deklanşörler bu defa Whoppi Goldberg için patladı. Giyiminden çok fotoğraf makineleri kollara ve onları süsleyen iddialı iki mücevhere odaklanmıştı. Ard arda patlayan flaşların hakkını bu defa Sevan Bıçakçı verdi. Kraken isimli ahtapot bilekliği ve sol bileği süsleyen sarmal saatiyle oyuncu kadar Sevan Bıçakçı da geceye damgasını vurmuştu.

 

Sevan Bıçakçı hollywood yıldızları

 

Bıçakçı’nın ustalık dönemi eserlerinin belki de en dikkat çeken parçasıdır Kraken. Satılmayarak ustanın kendi koleksiyonunda yer alan bu eser, gelen ve gelecek olan konukların hala en gözde parçası olarak mesaisini sürdüyor. Bu ihtişamlı bileklikten kendimizi alamasak da sol bilekte duran otantik saat gelecek güzel bir gelişmenin habercisiydi. Sevan Bıçakçı artık bir saat tasarımcısıydı aynı zamanda.

 

Sevan Bıçakçı saat tasarımları

 

Efsanevi yüzükleriyle tanıdığımız dünyaca ünlü tasarımcı artık SON ZAMAN BÜKÜCÜ olarak huzurlara çıkacaktı. Tezgahının başında birkaç yıldır üzerine çalıştığı saatleri sır gibi saklarken bu ödül gecesi sayesinde minik bir prömiyer yaparak müjdeyi vermiş oldu. Belki nabız yoklamaktı. Bunun için en uygun nabız Whoopi’nindi. Bu törenden sonra tekrar atölyesine kapandı Sevan Usta. Hummalı çalışmalara devam etti. O süreç bir an Charlie Chaplin’in 1936 – “Tempos Modernos” isimli filmi aklıma getirdi. Üretmek adına tüm çabayı göstermeye devam ediyordu tıpkı filmdeki işçi Charlie gibi. Çünkü yıllardır bunun hayalini kuruyordu ve üretmek için hazırdı. Komşum, ağabeyim dediği ve bu hayalini gerçekleştirmesinde ona kol kanat olan bir ustayla gücünü birleştirdi. Cihat Bultan ağabeyiyle.

Nuru Osmaniye’nin kadim esnaflarından biri olan Cihat usta, saat üretiminde yaşadığımız makûs kaderi yıkmak için arayışa girmiş önemli bir isim. İsviçre’nin ünlü bir saat kuruluşunun Türkiye direktörü ile yaptığım sohbet sırasında Cihat Bultan ismini duymuş ve araştırmaya koyulmuştum. Sonra Sevan Bıçakçı ekibiyle yaptığım sohbette saat üretimi boyunca Cihat Bey’in de kendilerine yardımcı olduğunu söylediklerinde önemini daha da iyi anlamıştım. Her iki güç saatçiliğin Türkiye’deki düğümlü kaderini çözmek ve fırtına estirmek için hazırlardı. Bizi nasıl bir saat koleksiyonu bekliyor diye merak ederken merakımı giderecek bir saatle karşılaştım. Cihat Bultan tarafından yapılan bir saat. Osmanlı temalı bir saat. Kadranındaki kusursuz resmi, mikro resim ustası Hasan Kale’nin yaptığını öğrenince hayranlığım bir kat daha arttı.

 

Sevan Bıçakçı blog haberleri

 

Sevan Usta’nın cephesinde yaşanan gelişmelere dönelim. Saat kasası ve içindeki mekanizma için ekibi İsviçre‘ye gidip Swatch Factory ‘nin yolunu tutar. Kasalar üretiledursun Sevan Usta’nın atölyesinde de yoğun bir trafik var. Kusursuz bir koleksiyon için hiçbir şey şansa bırakılamazdı. Ve öyle de oldu. El yapımı tüm parçalar İsviçre’den gelen kasalarla nihayet buluştu. Üretime dair her şeyin fazlası yapıldı. Sevan Bıçakçı’nın her ürettiğini hikâyeleriyle kaleme almak gibi bir tarzının olduğunu hepimiz biliriz. Assouline ile yaptıkları bir ortaklık sonucu büyük bir merakla beklenen saatleri için “Timekeeper” adlı bir eser kaleme alındı. Büyük gün için artık tüm hazırlıklar tamamdı.

Nihayet 2018’de merakla beklenen Sevan Bıçakçı saat koleksiyonunu piyasaya sürdü. Emek kokan bir işçilik sonrası Sevan Amerika ‘da nefesleri kesti. Bunda aylar öncesinden hazırlanan başarılı Pr çalışmalarını da es geçmemek gerekiyor. Miami Design District & Fondation’da De La Haute Horlogerie ortaklığıyla düzenlenen fuarda sanatçının tüm saatleri mücevherleri kadar göz kamaştırdı. Saat markalarının konuşup tartışıldığı bir platformda bu işin bilirkişilerinden tam not aldı. Oldukça etkili bir giriş yaptı. New York Times’ın bu koleksiyonu kendi sayfasından duyurmuş olması Sevan’la yapılan röportaj, kitapla hedef tam 12 ‘den vuruldu.

Sevan Bıçakçı kitap

Toplam 85 saatten oluşan bu koleksiyonu Sevan Usta ‘nın mücevherlerinden tanıdığımız özgün formları ve yeniklikçi tarafıyla beslenen dolu dolu bir koleksiyon. Mine sanatından, usta mıhlamaya, kullanılan oyma ve kabartmalara, lazer resimlere kadar görenin zamandan çok görselliğine takıldığı bir şölen gibi. Saati satın alan şanslı müşterilerin saatin kaç olduğuna bakmaya pek de fırsat bulamadıklarını düşünüyorum. Bu saatler karşısında zamanı hatırlamak imkânsız. Komplikasyonundan ziyade görselliğin ön plana çıktığı saatlerin fiyatları 100,000$ – 600,000$ aralığında. Tasarımcının Miami Beach’deki mağazasında sergilenmeye devam ediyor. New York Times’a verdiği röportajda bunun bir ilk olduğunu ve son olmayacağını müjdeliyor.

“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı da insandır.” der.. Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eserinde Ahmet Hamdi Tanpınar. Bu eşsiz saatleri ayarlayan kişiyi görseydi Ahmet Hamdi Tanpınar satırlarında Sevan’la buluşurlar mıydı? Zamanı kendi hayal dünyasına göre yeniden yorumlayan ve ayarlayan bu Usta’nın daha çok konuşulup takdir edileceği kesin.

 

Sevan Bıçakçı ropörtaj

 

**

İletişim:
avesta.asiva (instagram)
Jaquetdrozfanpage (instagram)