Bu teknoloji haberini özellikle “Yaa robotla ne işimiz olur ki?” – “Ee..Ama bu robot tam olarak istediklerimizi yapamıyor ki.” – “Bu robotun daha gelişmesi gerekir.” – “Şimdi nerede kullanacam ben bunu anlamadım.” tepkilerini veren ve robotun ne olduğunu idrak edememiş olan bir kesime atfetmek istedim.
Sanki, bu robotları konumlandıramıyanlar, hayatlarının her köşesinde robotlarla yaşantılarını sürdüyorlar da, teknolojiyi yüksek seviyelerde yaşıyorlar da, hani bu ilk gelişen ve ülkemize de “Sanbot” robotla ilk giren teknolojiyi beğenmiyorlar.
Ev temizliyor mu bu diye soranlarla karşılaştım.
Bir dünya özelliği varken, yemek yapabiliyor mu diye sorup, hayır cevabını alınca, dudak bükenlerle karşılaştım.
Araplar Robot bakanlığı kurdu. İlk yapa zeka robotuna vatandaşlık verdi.
Gümbür gümbür gelen bir teknolojinin ayak seslerinden bahsediyorum.

Humanoid robot Pepper, lüks otel Mandarin Oriental, Las Vegas’ta Teknoloji Büyükelçisi olarak ilan edildi. Otelin en yeni üyesine tanık olmak istiyorsanız, 23. kattaki Sky Lobby’ye gidin. Orada, ustaca robot konukları selamlıyor ve çekici ve eğlenceli vasıtasıyla otel hizmetlerini tamamlıyor.

 

 

Pepper sadece bir robot değil, Mandarin Oriental, Las Vegas ekibine tamamen entegre bir meslektaşı. Uzun boylu insansı robot, konukların cinsiyetlerini, yaklaşık yaş ve ruh halini fark edebiliyor. Doğal ve sezgisel yollarla etkileşen Pepper, yüz, beden ve ses ipuçlarını saptayarak kişiselleştirilmiş iletişim sağlıyor. Mülkiyetle ilgili soruların cevaplarını verebiliyor. Yol tarifleri verebiliyor. Hikayeler anlatabilir, dans edebilir ve bir fotoğraf hatırası için poz verebilir.
Pepper, otelin beş yıldızlı statüsüne yepyeni bir olağanüstü ve güler yüzlü hizmet katmanı ekliyor. En son ve en büyük hâkimiyet altındaki bir şehirde, Pepper, Dünyanın Eğlence Başkenti’ndeki en yeni cazibe ve donanımdır.

“…Pepper’ı Mandarin Oriental, Las Vegas takımına seve seve aldım. Lüks her şeyin başında geliyor. Pepper, misafirlerimize otel yardımı ve bilgilerini heyecan verici ve yenilikçi bir şekilde alma seçeneği sunacaktır. Pepper yalnızca bilgi taleplerini yerine getirmekle kalmaz aynı zamanda her yaştan misafir için keyifli bir sürpriz unsur sağlayacağını umduğumuz bir eğlence kaynağı olarak da hizmet eder…”
-Genel Müdür, Donald Bowman-

Mandarin Oriental, Las Vegas, Pierre Gagnaire restoran tarafından The Spa ve Twist’de dünya standartlarında lüks bir hizmet için tanınan, sadece 11 üçlü Forbes Beş Yıldızlı otelden biridir. Modern zarafetin bu kutsal alanı, Las Vegas Strip’in kalbinde yer alan, sigara içilmeyen ve oyun oynanmayan bir tesistir ve bu canlı şehrin sunduğu tüm olanaklarla sadece birkaç adım uzaklıktadır.

Mandarin Oriental’in çağdaş ve lüks odaları ve geniş süitleri konuklara mükemmel bir şehir gerilimi sunmaktadır. Otel, Gold LEED Sertifikalı olup, heyecan verici Las Vegas manzaraları, nefis gurme mutfağı ve ödül kazanan, Mandarin Oriental Hotel Group’un efsanevi misafirperverliği ile kendine özgü bir şehirde eşsiz bir deneyim haline getiriyor.

“Bu robot acaba bavullarımı taşır mı..???” Heyhat…