Yakın bir zamanda okuduğum bir kitapta, ilginç bir hastalığın açıklaması ile karşılaştım.
Gerçi kitap duygusal satış ile ilgiliydi. Ve bu hastalığı okumaya başlayınca, mücevher sektörüne ve daha nice sektörlere de uyduğunu fark ettim.

Hastalığın adı Anozognozi!

Tıbbi olarak bir tanımlamadan ziyade yalın bir anlatım yapılmış. Hastıkla ilgili tanımlama şöyle;

“…Anozognozi; sonradan gelişen bir işlev bozulmasının hiçbir biçimde farkında olmama durumunu gösterir. En tipik örneklerinden biri de, gözle görünür olduğu halde geçirdiği felci bütünüyle inkâr eden hastalar oluşturur. Bununla ilgili akılda tutulması gereken en önemli şey, hastaların yalan söylemediğidir…”

 

Mücevher sektörünün bazı olumsuz durumları aklıma gelince, mücevher sektörüne de çok denk gelen bir tanım mı olur dedim kendi kendime. Tanımda da gözle görülür hatalar yapan ve inkâr eden hastalar vardı. Sektörde yer alan hastalar gibi.  Hastalığa yakalanıp da inkar eden sektör mensupları.

Sektörün duayenleri!
Sektörün oyuncuları!
Sektörün asları!
Sektörün süper starları!

Farkında mısınız bilmiyorum ama mücevher ve pırlanta sektörü ciddi düşüşte..

Bırakın yurt dışı ihracat oranlarını filan. Onlar tüccar işi! 

Mücevherin esas kavramı olan mağazacılığı, perakende satışı, tasarım tarafı, markalaşma gibi kavramlar ciddi anlamda düşüşte. Dolayısıyla satışlar da..! Ciddi sıkıntılar ve tıkanmalar var..!

 

 

Ve enteresandır ki, sektörün oyuncuları dedikleri, duayenleri dedikleri günlük satışların gidişatıyla ilgileniyorlar. Gerçi sektörün duayenleri olarak adlandırılan bir iki marka başka sektörlere yatırım yaparak daha fazla zenginleştiler ve dolayısıyla kuyum-pırlanta işini formaliteden devam ettiriyorlar. Geldikleri yeri unutmamak gibi bir yol izleniyor. Adımız bu sektörle duyuldu, biz de devam ettirelim bir şekilde mantığıyla bir şey yokmuş gibi devam ediyor.
Gelecekle ilgili herhangi bir öngörü filan yok..!!
Kimsenin gelecekle ilgili strateji belirlediği de yok..!!
Sorunlar var ama kimse dikkat etmiyor..!!

Belgesellerden tanıdığımız deve kuşu misali..!! Tehlike anında kafasını toprak altına gömen o büyük cüsse..!!

Ve ne yazıktır ki, herkes neredeyse herkes Anozog olmuş…