Gucci, Louis Vuitton ve Christian Dior gibi büyük harcama yapan lüks markalar.. Gençlerin alışverişinde sosyal medya platformlarını hedef aldıklarında.. Dans destekli moda şovlarından danışman ekiplerine kadar her şeyi sunuyorlar.

Bir sayfa reklamın on binlerce dolara mal olabileceği dergi reklamcılığına giriş engelleri olmadan.. Instagram gibi siteler göz alıcı kampanyalarla izleyici kitlesi bulmasına izin veriyor.
Ancak LVMH ve Kering gibi zengin lüks marka grupları, sosyal medya bütçelerini artırırken.. Büyük ve küçük markalar için eşitlikçi olarak görülen platformlarda rakiplerini yok etmeleri için büyük araçlar sağladı.

 

 

Pazarlama uzmanlarına göre dört milyon takipçisi olanların istediği sponsor başına düşen ücretler 20.000 avrodan yüksek bir seviyeye ulaştı.
Beş yıl önceki ağ platformlarındaki bazı küçük markalardan daha az aktif olan lüksün önde gelen oyuncuları şimdi rekabeti artırıyor.

Veri takipçisi Tribe Dynamics’e göre, Gucci geçen yıl sosyal medya üzerindeki en yüksek tanıtım etkisine ulaştı. Hızlı büyüyen Gucci’nin sahibi olan Kering, 2018 medya bütçesinin yarısının dijital reklamlara harcandığını söyledi.

Kering’in dijital şefi Gregory Boutte, gazetecilere, “Reklam vermeyi ve özlem yaratmayı nasıl düşündüğümüzde büyük bir değişim var.” dedi. “Artık her sosyal platform türünde, farklı türde videolara, resimlere ihtiyacınız var. TV’de olduğu gibi YouTube’da da içerik oluşturmuyorsunuz.”

 

 

Rakibi LVMH.. Toplam pazarlama harcamasını 2018’de yedi yıl içinde en hızlı şekilde 5.6 milyar Euro’ya yükselterek, grup gelirlerinin %12’sine ulaştı.. Bu bütçeyi ifşa eden ve sadece bir başka büyük şirket tarafından üstesinden geldi.. Dijital dünyanın trend belirleyicisi.. Chanel..!!

LVMH grubunun en büyük satış lokomotifi Louis Vuitton, artık pazarlama maliyetinin yarısını dijitalleşmeye tahsis ediyor. Markanın CEO’su Michael Burke, kapalı bir seminerde bunu söyledi. LVMH yorum yapmaktan kaçındı…

Vuitton ve LVMH’nin Christian Dior’u, Marc Jacobs ve Givenchy markaları Kering’in Saint Laurent ve Balenciaga’sı da keserek.. Geçen yıl Tribe Dynamics’in en iyi 10 markası arasındaydı. Firma, sosyal medya akışının ne kadar değerli olduğunu belirledi..

 

 

Vuitton’dan yedi kez daha küçük olan İtalya’nın Valentino’su, en çok ilgi çeken sosyal medyada en etkili markaları ölçen “Engagement Labs” listesinde ilk sırada yer aldı. Ve Instagram bahislerinde öne çıktı.

Valentino’nun formülü basitti.. Hayranların oluşturduğu içeriği, kendi profesyonel fotoğraflarıyla karıştırırken, çevrimiçi yorumları yanıtlıyordu.. Standart bir yaklaşım gibi görünse de, satışların artmasına neden oldu..!!

Valentino’nun Instagram takipçileri, gelir artışı yavaşladığından beri 12,4 milyonu ikiye katladı.. Vuitton’ın takipçileri neredeyse üç kat arttı.. Ve gelirleri güçlü bir hızla artıyor.

Çin gibi pazarlardan gelen talep üzerine yüksek talep gören lüks markaları ve bir marka oluşturmak için mücadele edenleri.. Ürün tasarımları ve daha eğlenceli mağaza stratejilerinin de rol oynadığı bir faktör oldu.

 

 

Trigo Dynamics’in kurucusu Conor Begley, New York’un etrafında logolarının ilginç versiyonlarını boyayan ve yayınlayan bir sokak sanatçısı olan “Guccighost” ile bir koleksiyon tasarladı.
Dijital yatırımlar arttıkça, orta büyüklükteki lüks etiketler artık denemek ve görünür kalmak için giderek daha da zorlaşıyor.

İtalyan ayakkabı markası Tod’lar, satışları canlandırmak amacıyla sosyal medyaya daha fazla yatırım yapan geri dönüş modunda yer alıyor..
Analistler tarafından memnuniyetle karşılanan ancak kar marjlarına ağırlık vermeye devam edecek bir strateji.

Sosyal medyayı küçümseyen ve önemsemeyenler dikkat etsin…