Türkiye kuyumculuk sektörü ile ilgili, İnstagram hesabımın hikaye kısmında aşağıdaki soruyu sormuştum.
Katılım beklediğimden fazla oldu. Aslında, sektörle ilgili aleni olarak serzenişte bulunulmaz.. Kapalı sektör havası verilmeye çalışılır..! Gizem katmak için sanırım.. Ama bu sefer, bir çok sektör mensubu ve tüketiciler, düşüncelerini belirttiler.

 

 

Gelen cevapların bazılarını sizlerle de blogumda paylaşmak ve Google amcanın bu bilgileri her yerde göstermesine aracılık etmek istedim.

Sektörde sıkıntılar var ve bu sıkıntılar sadece patronların daha fazla para kazanma açlığına yönelik dile getiriliyor.. Son olarak yurt dışından 3kg hurda getirilmesine izin alınacakmış filan.. Hep ketenpere kovalamacalar…

Sektörün gerçek sorunları ele alınıp da önlem alınması için uğraş veriliyor mu?
Ne yazık ki “Hayır..!”
Hatta sektörün nadir ve değerli ismi olan bir ağabeyimiz, cevapları görünce, instagram’dan “Neresinden tutsan elinde kalır bu sektörün😏 yıkıcı inovasyon lazım sağlam, başka türlü olmaz…” diye mesaj yazdı.
Aklın yolu bir..!!

Anketi cevaplandıranlar içinde işverenlerden daha ziyade çalışanların ve sektörü tanımak isteyen tüketicilerin/tüketici adaylarının olduğu göze çarpıyordu.
Çalışanların genelde değindikleri konular benzerdi. Maaşlar ve çalışma koşulları gibi..

Bazı cevapları yorumlayarak kısa kısa ilerleyelim.

 

 

Bu konu zaten yıllardır süre gelen bir yaradır. Satıcıdan yüzbin dolarlarca satış yapması istenilir. Baskı yapılır. Hayt huyt fırçalar çekilir. Lâkin, yaptığı işle uyumlu ve uygun olması gereken kazanç verilmez. Nasıl bir bencilce ve fukara bir zihniyetse..?!
Satıcı, ay sonunda toplu taşımalara yetmeyen parasını hesaplarken, 3 karat tek taş servisini mükemmel vermesini ve en cüzi inidirimle satmasını bekler patron bey..!!
Bu basit soruya bu şekilde cevap verildiğine göre, durum nasıldır kim bilir..?!
Eleman ilanlarında da bir dünya özellik istenir. Bir ara satış sihirbazları isteniliyordu ya..

 

 

Kesinlikle doğru bir tespit ve yapılan büyük bir hatalı uygulamadır. Her iyi satıcı, iyi yönetici de olur diye bir kaide yoktur. Sektörde iyi satış yapanlarda yönetici vasıfları ve olgunluğu olmadığı zaman, süreç içerisinde o çalışma ortamında emir komuta kademeleri başlar. Satış ekibinin çalışma isteği ve motivasyonu azalır. Hatta işe gelirken ayakları ters gider..

Yönetici ihtiyacı varsa, personelin analizlerinin yapılması önemlidir. Yönetici vasıfları uygun olabilecek kişilere vekaleten görev verilip, gözlemlenir. Gidişatı iyiyse, yöneticilik aslen verilir.
İşverenler ve acemi İK’cılar bu durumu ve gelişmeleri bilmezler ve tahmin de edemezler. Sonra da satışlarda neden azalma ve müşteri memnuniyetsizliklerinde neden artış var diye, samanlıkta iğne ararlar..!!

 

 

Sektördeki bilinçsiz satıcıların, daha doğrusu tezgahtarların bayıldıkları, etik dışı bir uygulamadır. Farkındaysanız, satış taktiği ya da satış uygulaması diye yazmadım. Ahlaksızca bir davranıştır. Gelişimini tamamlayamamış karakterlerde görülen ciddi bir psikolojik davranış bozukluğudur.
Başkasına çamur atarak yaşamını sürdürmeye çalışan zavallı bir kesim..!!

Müşteriler artık bunlara kanmıyorlar. Kansalar gibi görünseler de, bir zaman sonra doğru ile yanlışı ayırt edebiliyorlar. Başkalarını kötüledikçe, kendi kuyunuzu kazarsınız. Orta – uzun vadede bunu görürsünüz. Dedikoduyu seven ve başkalarını kötüleyerek mal satmanızdan keyif alan müşteri sayınız aslında çok azdır. Kaliteli insanlar, güzel şeyleri severler…

 

 

Bunun hangi akla uyduğunu açıklayan olursa ben de bilgilenmiş olacağım. Acaba, ticaret felsefesinde benim bilmediğim ya da atladığım bir şeyler mi var..?!
Maliyetine satış ne demektir..? Sektöre kamikaze gibi dalanlar güruhu..!!
Bazı dükkanlar vitrinlerine boyluca kağıt asıp yazmışlar.. Maliyetine satan bir kuyumcuya güvenilir mi, o da başka bir tartışma konusu. Ayar kontrollerinin en yoğun yapılması gereken hedef işletmeler diye nitelendiririm..!!

 

 

O zaman kayıt dışı pırlanta getirip satamazlar. Sektörün oyuncuları böyle bir sorumluluğun, yükümlülüğün altına giremez..!! Tatlı tatlı gelen paralar var o açıklardan.. Haram ama tatlı paralar..!!

 

 

https://mrsagel.com/herkes-kuyumcu-sektorune-girememeli/ makalemi mutlaka okuyun.. Aynı temennide olduğumu göreceksiniz. kesinlikle katılıyorum. Sektörün ayrıcalığı, ağırlığı ve asaleti olmalı. Sektöre giriş şartnameleri olmalı. Diploma esas olacak..!!

 

 

Altınların ayarlarıyla sahtekarca oynamak var. Bir de, bunlarında peşinden kontrollerini yapmaya çalışan bir oda var..
Geldik bir önceki yazıya.. Sektöre herkesi almayacaksınız. Odalar ya da bazı kuruluşlar bakanlık ya da başka yerleri gezip duruyorlar. Kredi kartına taksit imkanı sağlansın isteniliyor filan.. Boş işler bunlar..!!
Sektörü en başından adam etmek için yola çıksanız.. Bu sektörün, inovasyona, değişime, alt yapıları doldurulmamış göstermelik teknoloji uygulamalarına ihtiyacı yok. Adam akıllı bir evrime gereksinim var.
Gerçi ona cesaret edebilecek ne sektörel sevgi var, ne vizyon, ne de o yürek var..!!

 

 

 

Eğitim konusuna hiç değinmesek iyi olur. Esnafı eğitmek, deveye hendek atlatmaktan çok daha zor..!! Esnafı diyorum. Yani işvereni.. Satış ekiplerinde yer alanlar ise eğitim almak için can atıyorlar. Ama alsalar da biraz nafile oluyor. Çünkü tepelerinde her şeyi bilenler var olduğu sürece, yenilikleri gerçekleştiremezler.
Esnafı eğitemezsin (İstisnalar hariç..) Ben buna inandım. İnandırdılar..!!
Karşınızdaki zaten her şeyi biliyor. Her şeyi bildiğini iddia eden insanlarla hiçbir bir konu hakkında hem fikir olamazsınız..!!

 

 

 

Müşterilere bilinçlenlendirme seminerlerini sektör kuruluşları vermeye yanaşmaz. Verecek olsalar da, sektör dışından birilerinin vermesini tercih ederler. Masal anlatması için…

Ve yine ne yazık ki, her firmanın H/VS satıyor olması da trajikomiktir.. Yalanla satış bu safhadan başlıyor. SI satarken beraklığa VS denilmesi. Hatta “Loupe” ile pırlantaya bakıp VS gördüğünü iddia eden kartal gözlerine de tanık olma olasılığı yüksektir..!!

 

 

Satıcıların kültürünün geliştirilmesi, sadece ve sadece satıcıların elindedir. Çokça kitap ve ilgili yayınları okumaları gerekiyor. Sürekli araştırmaları gerekiyor. Mesai saatleri içerisinde gün boyunca Facebook, İnstagram ya da benzeri sosyal medya mecralarında boşa zaman geçirmek yerine, sürekli internetten bilgiler edinilmeli.
Burada görev sadece satıcılara düşüyor. Kendini geliştirirsen, gelişirsin..!!

 

 

Aynı fikirdeyim. Bir şeyi canı gönülden seven bir insan, onun için her şeyi yapar. Sadece para ve statü kazandıkları için, sektöre ticari gözlerle bakılıyor. Manevi duygular yok olmuş durumda. Biraz minnet olsa, sektör gelişir… Sizleri bugünlere getiren bu sektör.. Ne kadar inşaat, banka, enerji gibi sektörlere yatırım yapsanız da, sizleri bir yerlere getiren sektör bu sektör.. Unutmayın bunu..!!

 

 

Alın benden de o kadar…