Havacılık endüstrisi, Concorde’u resmen emekli ettiğinden beri, ticari uçaklarda büyük bir yeniden tasarım olmadı.
Şu anda ana oyuncular ve küresel çapta servis uçuşları olanlar Boeing ve Airbus firmalarıdır.

Boeing 737 Max ile ilgili en son yaşanan kazalar aslında üretici için büyük bir problem haline geliyor. Bunlar tartışılırken, KLM Flying-V adında yeni bir konsept uçağın raporları ve tasarım taslakları sunuldu.
Eşsiz tasarıma bir bakış açısıyla, bunun gelecek olabileceği söyleniyor.

 

 

Şu anda olduğu gibi, odak noktası kişisel uçuş ve uçuş taksilerine geçiyor gibi görünüyor. Birçok şirket prototiplerini test ediyor. Şimdiye kadar her şey iyi görünüyor.
Ancak KLM Flying-V konsepti endüstriyi yeniden sarsmak üzere. Yolcularını gövde içinde barındıran geleneksel uçakların aksine, bunun yerine ilginç bir yaklaşım sunuyor.
İsmi her şeyi anlatıyor aslında. Bu ticari uçak dev bir kanala benziyor.

 

 

Bu nedenle oturma düzeni teknik olarak yolcuları kanatlarının üzerine yerleştiriyor. Bu garip form faktörü görünüşte genel ağırlığı azaltıyor. Aynı şekilde, sözde şeklin aerodinamik sürüklemeyi en aza indirdiği, bu nedenle geleneksel yolcu uçağından daha yakıt tasarruflu olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca, şirket Ekim ayında KLM Flying-V hakkında daha fazla bilgi vermeyi planlıyor. Tasarımdan sorumlu olan adam, 2015 yılında konseptini tanıtan Justus Benad.
314 yolcu alabilen ticari bir uçağa bakıyoruz.
Dahası, kanat açıklığı, bir Airbus A350 ile aynı olan 212 fit’i ölçer.
Bu da, dünyadaki havaalanlarındaki mevcut altyapılarla uyumlu olacağı anlamına gelir.