Jackie Kennedy birçok First Lady gibi yüzlerce mücevher ve onlarca saatten oluşan büyük bir koleksiyona sahipti. Onlarca gösterişli saat içinden Cartier Tank’ın yeri bambaşkaydı. Birçok fotoğrafından bu saate ne denli ilgi duyduğunu görmek mümkün.
Yıllar sonra yaşamının önemli bir kesitinin konu alındığı Jackie isimli filmde de görmeyi umduğumuz bir saattir meşhur Tank. Filmde mutlaka görürüz derken o görüntülerden ne yazık ki mahrum kaldık. Bayan Kennedy’e ait olduğu ve onu severek taktığı dışında pek bir şey bilmediğimiz bu saati biraz daha yakından tanıyalım.

 

 

Saatin arkasındaki gizemli tarih ve notun, yıllardır ne anlama geldiğini düşünenlerin kendilerince yürüttükleri fikirlerle bir şehir efsanesine dönüşmüş. Uzun yıllar, saatin Başkan Kennedy’den bir hediye olduğuna inanılıyordu. Sonraları, Bay Kennedy’nin 1963’teki ölümünden aylar önce Jackie’ye Tank’ı hediye ettiği iddiaları asılsız çıktı. Zaten Kennedy’nin hediye ettiğine dair ne bir tarih ne de bir not vardı ortada. Yıllar sonra Jackie’nin üvey kardeşi Prens Stanislaw “Stas” Radizwell’in 1963 yılında hediye ettiği ortaya çıktı. Saatin arkasına da “Jackie Stas – 23 Şubat 63 – 02:05 – 09:35” diye bir not oyulmuş. Jackie’nin klasik saatindeki bu gerçek hikâye, Christies’in satışında ortaya çıktı.

 

 

 

Şirket politikası gereği, müşterilerin kimliklerini açığa vurmak veya yorum yapmak yasak. Bu sebeple Christie’s bu haberi ne doğruladı ne de reddetti. Fakat, saatin arkasındaki gravür not tüm gerekli ipuçlarını veriyordu. En azından şimdi, arkasında çok daha karmaşık ve dokunaklı bir hikâye olduğunu bilmemize rağmen artık saatin kimden hediye geldiği açıklık kazandı.

 

 

 

Eski First Lady’nin malikanesi, 1996’da Sotheby’de satıldığında, meşhur aksesuarlarının hiçbiri eklenmemişti. Tabi Cartier Tank da… Bu kişisel eşyaların hepsi Kennedy ailesi ve arkadaşları arasında paylaştırıldı. Sizce “Cartier Tank saati kime verildi? Tam bir sır!
Jacqueline Kennedy Onassis Cartier Tankı, The Rare Watches ve American Icons NYkategorisinde Christies’de açık artırmaya alındı.
Christies’deki açık artırma bloğunda tüm hazırlıklar yapıldı. Ve Tarih 21 Haziran 2017 günlerden Çarşamba. Jackie Kennedy’nin Cartier Tank saatini izlemek için salonda 12 kişi bekliyor. Aralarında meşhur Kim Kardashian da var. Müzayede salonunda ve telefonda fiyatı yükselten onlarca bireysel teklif geliyor. Üç dakika içinde çok kısa süren bir açık arttırmada yeni sahibi belli oldu. Kim’in, tarihi saat için en büyük teklifi veren kişi olduğu bildirildi. Ve saat 379.500 dolara Kim’e satıldı.

 

 

Çok Ünlü biri tarafından satın alınmış olması elbette şaşırtıcı değil. Özellikle Kim’in açık artırmalardan birçok kez mücevher satın alma geçmişinden sonra gayet normal bir sonuç. Ama sadelikle pek işi olmayan şaşaalı bir yüz tarafından bu denli zarif ve sade bir saatin satın alınmış olması ilginç bir gelişme bana göre.
Belki tüm kuşak Kardashianlar’ın Cartier’in sıkı müşterileri olarak markaya bir jest yaptı. Belki de Kennedy’e ait özel bir parçayı satın alarak gündem olmak istedi. Henüz bu sorulara cevap bulamazken gündeme bomba gibi düşen bir haberle dikkatimiz başka yöne çevrildi. Bilindiği üzere yakın bir zamanda moda haftasına katılmak üzere gittiği Paris’te ailesiyle kaldığı otelde kim soyguna uğradı. Soygunda Jackie’nin tankı dahi çok fazla olağanüstü parça kaybettiği söylendi. Gerçekse, son derece önemli bir hatırayı ve koca bir serveti kaybetti Kim.

Bunun sadece bir söylenti olduğunu hatırlatarak, tüm bu soruların cevabı Kim Kardashian’da olduğunu hatırlatalım. Şimdiye kadar sessiz kalması bu söylentileri doğrular nitelikte. KİM (!) bilir, belki bir gün bu haberler hakkında bir açıklama yapar ve çalınanlar arasında bu ikonik saatin olmadığını söyler. Bekleyip görelim.