Geçtiğimiz yıl, SR/F gelişimin son aşamalarındayken, Zero, Hugo’ya üretim öncesi prototiplere ve mühendislik ve elektronik uzman ekibine özel erişim sağladı.
Zero’nun Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Brian Wismann “Hyper Scrambler’ını gördüğümüzden beri Hugo’nun çalışmalarının hayranıyız. “SR/F’nin Hugo’nun gelecekteki tasarım yaklaşımına mükemmel bir uyum olduğunu hissettik.”

Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde eğitim gören ve Ford için konsept otomobiller üzerinde çalışan Hugo için, SR/F projesi motosiklet tasarım dilini yeniden düşünmek için bir fırsattı.
“Bir içten yanmalı motorla uğraşırken, yerleşik fiziksel kısıtlamalarınız var.” diye açıklıyor.

 

 

Yakıt tankının karbonları yerçekimi beslemesi için motorun üzerine oturması gerekir, karbonhidratlar türbülanslı hava akışından uzağa yerleştirilir, yakıt veya sürücünün ısıtılmasını önlemek için egzoz yönlendirilir.
Ancak bu kurallar elektrikli bir motosiklet için geçerli değildir ve bu özgürlük bir tasarımcı için inanılmaz bir fırsattır. Yakıt deposu, egzoz, karbonhidrat ve debriyaj gibi şeyler artık gerekli değilse, o zaman nedir?

Görünüşe göre çok fazla değil. Zero XP’nin karoseri yalnızca sürücüyü destekleyecek kadar az. Ve olan şey, neredeyse bir motosikletin patlatılmış bir şeması gibi çerçeveden dışarı fırlamış gibi görünüyor. Bu süreç, Hugo’nun binicinin bisikleti kontrol etme yeteneği için kritik olduğunu bulduğu diz panelleri gibi, kesinlikle gerekenin dışında her şeyin kaldırılmasıyla başladı.

 

 

Diz panelleri, sistem ekranını tutan ve sürücünün elektrik güç aktarımını görmesini sağlayan şeffaf bir üst yüzeye karışır.
Hugo, “En başından beri, güç aktarımını bir perdenin arkasına gizlemek istemedim.” dedi.
“Bu motosikletin karakterini kutlamak istedim..”

XP’nin güç aktarma sistemi, pilleri, motoru, şarj cihazını ve diğer kontrol bileşenlerini içeren işlenmiş bir havacılık sınıfı alüminyum çekirdek olup aynı zamanda koltuğu da içermektedir.

Hugo, “Sürükle bisikletler bir ilham kaynağıydı” diyor. “XP ile kelimenin tam anlamıyla motoru kullanıyorsunuz. Bu aldatıcı bir şekilde güçlü bir bisiklet ve ben bu ham gücü fiziksel olarak somutlaştırmak istedim.”

 

 

Hugo ayrıca ralli arabası aerodinamiği ve deneysel uçaktan ilham aldı. XP, tek bir vites değiştirmeden sıfırdan 200 km/sa gidebilir. Ve hızlanma bir pisti pilotluk gibi hisseder. Hem insan hem de makine olan kontrol yüzeyleri olarak düşünülmüş ve her şey oradan yerine oturtulmuş.

Hugo, Zero’nun çerçevesini ve Showa süspansiyonunu hafifçe değiştirdi ve özel bir CNC’nin üst desteğine bir Motogadget Motoscope Mini LED ekran taktı. Motogadget ayrıca “tank” ekranına entegre olan anahtarsız RFID ateşlemeyi de sağladı.

 

 

Frenler Goodridge örgülü paslanmaz çelik hatlar ve bir ISR ana silindir kullanılarak bağlanır. Ön tarafta ikiz 320 mm NG yüzer diskler kullanır. Şarj cihazı dikkatlice yerleştirildi ve aydınlatma şimdi Motobox’tan geliyor.

Geniş modlara rağmen, XP’nin ergonomisi Sıfır sahiplerini tanıyacak. SR/F zaten iyi bir ergonomiye sahiptir. Koltuğu orjinal pozisyonunda bırakıldı. Kenardan aydınlatmalı topuk korumalarını destekleyen özel CNC’nin alüminyum taşıyıcıları tarafından tutuluyor.

Klipsli çubuklar, iç kısma ve minimum anahtarlama sistemine sahip, Sıfır’a daha agresif bir duruş kazandırıyor

Nihai sonuç, gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen, ‘Hayalet Gri’ uçak boyasına kadar enteresan bir motorsiklet…