İyi bir ses ve iddialı bir dış güzelliğe sahip olmak matah bir durum artık. Öyle ki, bu özellikler her ünlüde (!) olabilecek özellikler. Sanatçı olmak için bu tarz gerçeklikleri elbette yok saymıyorum; ancak başka, daha başka şeylere ihtiyaç var. Bir duruş sahibi, bir vizyon sahibi olmak gibi. Ünlü olmak artık herkesin kolay elde edebileceği sıradan bir durum halini almışken sanatçılığın bu sıradanlıktan sıyrılabilmesi için özgün bir uyanışa ihtiyacı var. Tıpkı Beyoncé’da olduğu gibi.

 

 

Çocuk sayılacak yaşlarda öze doğru bir uyanışla başladığı kariyerinde kendine doğru ilerleyerek şov ve müzik dünyasının divası oldu. Her şarkısı bir manifesto, her dansı feminen bir direniş gibi. Feminizmin en ritmik yüzü haline gelen Beyoncé, artık sadece ünlü değil. O ünlü bir sanatçı.

 

 

Ve tabi her zaman dişi ve tarz sahibi.
Anlamlı mesajlarla dolu birçok klibe, videoya, kampanyalara ve unutulmaz konserlere imzasını atan bu dev kadın, ihtişamlı bir tarzın imzası aynı zamanda.

 

 

Yıllarca süren kariyeri boyunca, Beyoncé kendini bir stil ikonu olarak belirledi. Destiny’s Child’dan soloya kadarki süreçte tarzıyla genç neslin özendiği şarkıcı iken, birçoğumuz için “ihtişamlı bir kadın” betimlemesinin ana karakteri oluverdi.

 

 

Tabi bir anda ikon olmadı Beyoncé. Stilist ve moda tasarımcısı bir anneye ve kız kardeşe sahip olmak da yetmedi tarz sahibi olmaya. Destiny’s Child döneminde Levi’s kotlarıyla dramatik bir sürecin göz tırmalayan toy kızı olduğunu unutmak ne mümkün!

 

 

 

O trajik casul tarzdan, stilin en pahalı duygusuna kadarki süreçte, değimi yerindeyse zor bir evrimden geçti. Tarihte bir gerçeklik vardır; olayları o dönemin koşullarına göre değerlendirmek gerekir. Bu gerçekliğe aykırı düşmemek adına Destiny’s Child kızı Beyoncé ‘yi pek de yorumlama taraftarı değilim. Ancak onun bugünkü tarza gelişinde geçmişinin yanlış stil tercihlerinin payını yadsımamak gerekir.

 

 

 

Birçok ünlü moda markasının giydirmek için sabırsızlandığı diva, şimdilerde modanın sadece ihtişamlı bir tüketicisi değil aynı zamanda üreticisi de oldu. Bunca inişli çıkışlı ve çoğu zaman zorlu sınavlara maruz kaldığı stil tecrübelerinden büyük bir kazanç sağlayacak bir girişime imza attı. Kurucu ortaklık yaptığı perakende giyim markası Ivy Park ile moda sektörüne yeni bir soluk getirdi.

 

 

 

 

Moda sektörünün kurumsallaşan yüzü, birçok köklü markanın giydirmek için sıraya girdiği Beyoncé, kıyafetleri kadar parıltılı taktıklarıyla da merak konusu.

 

 

Maksimalist tercihlerin ağırlıkta olduğu mücevherleriyle de göz dolduran Beyoncé, ciddi bütçeler ayırarak bu merakını hatrı sayılır bir yatırım aracına dönüştürdü. Ünlü mücevher markalarından Lorraine Schwartz ile uzun yıllara dayanan bir sponsorluğa imza attı.

 

 

Sanatçı, son zamanlarda yakın markajına Messika’yı da aldı.

 

 

Eşi Jay-Z ile ünlü Louvre Müzesi’nde çektiği o ses getiren klipte birbirinden prestijli markaya yer vererek nefesleri kesmişti hatırlarsanız. O meşhur klipte esas parıltılı detay Messika’dan gelmişti. Genç yıldız markanın yüksek mücevherlerinden kolye ve full pırlantalı küpelerle sıradanlığa adeta meydan okudu.

 

 

Taktıklarıyla gündem olmayı başaran Beyoncé Google’da en çok aranan topikler arasına girdi mi bilinmez ama parıltılı tercihleriyle da bir ikon olmayı başardığı kesin. Yazımızda bu merakı gidermeye dönük bir bakış sunmaya çalıştık. Beyoncé ‘nin akıllara kazınan unutulmaz mücevher seçimlerini sizin için derledik.

1. 2015 MetGALA (KostümGivenchy, Takı Lorraine Schwartz)

 

2. 2016 MTV Ödül Töreni (Küpeler Lorraine Schwartz , Kostüm Maison Francesco Scognamiglio)

 

3. 2016 MTV performans (Küpeler Lorraine Schwartz )

 

 

4. 2017 TIDAL konserleri ( stilist Zerina Akers, küpeler Lorraine Schwartz)

 

5. 2016 Tidal Konseri (stilist Zerina Akers, küpeler ve bileklikler Lorraine Schwartz)

 

 

6. 2018 – WACO Theater Humanitarian Award (Kostüm Tina Knowles , küpeler Jean Paul Gaultier )

 

7. 2011 MTV Ödülleri (Kostüm Lanvin, Bileklik Lorraine Schwartz)

 

8. 2014 MTV Ödülleri (Kostüm Nicolas Jebran, Küpeler Lorraine Schwartz )

 

9. 2017 Grammy Ödülleri (Kostüm Peter Dundas , takılar House of Malakai , Despina Bileklik, Maya Jewelry Küpeler)

 

10. 2015 Grammy Ödülleri (Kostüm Proenza Schouler ,Takılar Lorraine Schwartz )

 

11. 2018 Grammy Ödül Töreni (Kostüm Nicolas Jebran, Küpeler Lorraine Schwartz)

 

12. 2005 Oscar Ödül Töreni (Kostüm Versace , Küpeler Lorraine Schwartz)

 

13. 2019 Lion King Film Galası (Kostüm Nguyen Cong, Takılar Lorraine Schwartz)

 

14. 2017 Grammy Ödül Gecesi (Kostüm Peter Dundas, 400 karat ve 12 milyon dolarlık kolye Lorraine Schwartz)

 

15. Drake’in 2018’de Los Angeles konserinden (Disko Küpeler Fernando Jorge , Elbise Rachel Comey )

 

 

16. 2019 LION KING Gala (Kostüm Alexander McQUEEN, Takılar Lorraine Schwartz)

 

 

17. 2013 GRAMMY Ödül Gecesi (Tulum Elbise Osman Yousefzada, Bileklikler Lorraine Schwartz)

 

 

18. 2015 TIDAL Konser (Elbise Philipp Plein, Küpeler Lorraine Schwartz)

 

 

19. 2019 P Diddy’nin 50.yaş dönümü kutlamaları (Kostüm Kujta&Meri, Takılar Lorraine Schwartz)

 

20. Jay-Z’nin eşi için aldığı servet değerindeki “Papillon” kelebek yüzük.