Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu gerçekten de dünyadaki Ferrari ürünleri ile donatılan tek teknedir. Bu yüzden bu şekilde adlandırmak sade bir ifade olacaktır. DuPont Registry, Ferrari Arno XI yarış teknesini satışa sundu.
1953 Ekim’de, ünlü İtalyan sürat teknesi yarışçısı Achille Castoldi, Ferrari’yi Arno XI’ya sürerken 800kg tekne sınıfında dünya hız rekorunu kırdı. DuPont Registry, Enzo Ferrari’nin inşa edilmiş tek tekne olduğunu söyledi.

 

 

RM Sotheby’ye göre, 2012 yılında tekneyi yaklaşık bir milyon dolara geri satan müzayede evi Castoldi, daha önce Alfa Romeo ve Maserati gibi tekneler de inşa etmişti. Bununla birlikte, 1952’de, 800kg sınıf rekorunu kırma umuduyla Ferrari’den bir Formula 1 spesifikasyonu V12 motorunu da sipariş etti.

 

 

DuPont Registry, teknenin tamamen restore edildiğini söyledi. Ayrıca önceki sahiplerinin gerçekten onunla hız rekoru kırmaya çalışmadığını görerek “barışçıl bir emekli” olduğunu belirtti. Şimdi zamanının çoğunu geçit töreni sırasında tekne şovlarında yavaşça gösteriş yaparak geçiriyor.

Tabii ki, hepsi yeni sahibinin gelmesiyle değişebilir. Castoldi’yi yenmek zor olacak. Ancak herhangi birisinin dönüm noktası da olacaktır.