Christie’s müzayede evi yine çok konuşulacak bir açık arttırmaya imza attı. Bu defa yüksek karatlı bir mücevher, Picasso’ya ait bir tablo değil. Çağdaş sanatçılardan Jeff Koons’a ait çelik bir tavşan heykeli tam 91,1 milyon dolara satılarak yeni bir rekora ev sahipliği yaptı. The Rabbit isimli eseri bu kadar değerli kılan özelliklerine gelin yakından bakalım.

 

Jeff Koons

 

İlk olarak eseri daha iyi anlayabilmek adına eserin yaratıcısı Jeff Koons’a yer vermek gerekiyor. Sanatçının sanat sınırlarını zorlayan ilginç mizah anlayışı var. Onu en önemli kılan yanlarından biridir bu. Cinsellik, politik dünya düzenine karşı mizahi atıflarda bulunan sanatçının bu tarzı sanata yeni yorumlamalar getiriyor.

Bugün Modern Sanatlar Müzesi gibi ciddi kuruluşlarda eserleri sergilenmeye devam eden Koons bu tarzıyla birçok tasarımcıya, sanatçıya esin kaynağı olmuştur. Sanırım bu özellikleri sayesinde The Rabbit’in kırdığı rekoru şimdi daha iyi anlıyoruz.

 

 

Hayattaki bir sanatçıya ait en yüksek fiyatla satılan bu eser böylece Hockney’in 90,3 milyon dolara satılan tablosunu tahtından ederek zirveye oturmuş oldu. Geçen yıl bilindiği üzere ressam David Hockney’in “Havuzda İki Figür” adlı tablosu 90 milyon dolara satılarak kendi kategorisinde büyük bir rekora imza atmıştı.
1986 yılında Koons tarafından yapılan bu çelik heykel sanat çevresi tarafından 20.yy’ın en ikonik eserleri arasında kabul ediliyor. Sanat eleştirmenleri The Rabbit’i Post Savaş ile Modern Sanat arasındaki çizgi olarak yorumluyor.
New York ‘da gerçekleşen bu açık arttırma aslında bir rekorla beraber sanat akımında bir takım metaforların yeniden yorumlanacağı bir olayın ilk adımını atmış oldu.