SUZANNE SYZ

 

İsviçreli çağdaş mücevher sanatçısı. Kendisi için sadece mücevher tasarımcısı demek eksik bir tanım olur. Çünkü Syz, sanatın interaktif yörüngesinde yer alan modern bir sanatçı.

 

 

 

Sıradışı tarzında, sanata küçük yaşlarda ilgi duymasının büyük bir etkisi var. Suzanne, genç yaşlarda Paris’e giderek sanat üzerine eğitimler aldı. Teorik açıdan aldığı eğitimin artık form kazanma zamanı gelmişti. Paris’teki sürecin ardından 1980’de New York’a gitmesiyle bugünkü Syz akımının ilk adımlarını atacak süreci başlattı. Andy Warhol, Jean Michel Basquiat, Julian Schnabel, Francesco Clemente ve Jeff Koons’un yarattıkları çembere katıldı.

 

 

Çağdaş sanatın duayen isimlerinin yarattığı tasarım sirkülasyonunun ortasında kendini bulan sanatçı, denenmemiş yöntemler keşfetti. Bu durum, Syz’in sadece sanat anlayışını etkilemedi; aynı zamanda mücevher dünyasında kreasyonlarıyla zorlu bir katalizör olduğunu kanıtlayacaktı. Parlak renkler, cüretkâr kompozisyonlar ve sıradışı malzemelerden oluşan mücevherleriyle ticari marka olmaya karar verdi. Yaptıkları ticari dünyanın bir parçası olsa da sanat her zaman onun için başat rolde. Ve bu sebeple markasına Suzanne SyzArt adını koyarak sanatla arasındaki derin ilişkiyi sürekli canlı tutuyor.

 

 

 

Cenevre’ye yerleşen Suzanne, ruhunu ve sanatını anlayacak başarılı bir ekip kurdu. Safir, elmas, zümrüt, sık sık titanyum, altın ve emayeden oluşan materyal zenginliğiyle tasarımlarına hayat veriyor.

 

 

 

Cenevre’de zanaatkâr ekibinin uzmanlığı, teknik bilgisi, Syz’ın alışılmadık ve çoğunlukla karmaşık tasarımlarının hayat bulmasında çok etkili. Bu sayede Warhol’un o meşhur konserve kutuları Syz ve ekibi sayesinde kulaklarınızı süsleyen birer küpeye dönüşebiliyor. Ya da aklınıza takılan o meşhur soru işaretleri bir anda form kazanıp kulağınızı süsleyebiliyor. Ve hatta unutulmaz çizgi film Jetgiller’i tasarladığı roket küpelerle ziyaret edebilirsiniz. Bu çılgın kadın sizce de Popart Jewelry akımını başlatmış olabilir mi?

 

 

 

Ayrıntılara aşırı dikkat eden, ustalık kalibresine sahip Suzanne Syz, tasarımlarıyla mücevher kadar sanat galerilerinin de aradığı bir marka olmayı başarıyor. Yolunuz Cenevre’ye düşerse Suzanne Syz Art’ı ziyaret etmeniz gereken yerler arasına mutlaka ekleyin.