Herkese merhaba;
Yine ilgiyle okuyacağınıza inandığım bir haber dizisiyle karşısındayız. Bu defa sadece mücevherler değil onlara hayat veren kadın tasarımcıları kaleme aldık. Sektörün dünyaca ünlü kadın tasarımcılarının birbirinden başarılı hayat hikâyelerinin, yazımızı okuyacak birçok genç kadın tasarımcıya ve adaylarına ışık tutmasını diliyoruz. Yazı dizimize Kimberly McDonald ile başlıyoruz.

 

KIMBERLY McDONALD

 

Kimberly’i tek cümleyle tarif etmemi isteseydiniz, onun için “Taşlara nefes veren mistik bir kadın” derdim. Taşların öz enerjileriyle, bizden taşlara geçen enerji döngüsü arasında tasarımlar yapan enteresan bir kadın. Daha yakından tanıyalım.
First Lady Michelle Obama, Joan Burstein, Cindy Crawford ve Cameron Diaz’ın aralarında bulunduğu saygın müşterileriyle tanınan Amerikalı tasarımcı. Kimberly, sektöre dair donanımlı bir geçmişe sahip. 2007’ye kadar kaliteli mücevher koleksiyonlarının küratörlüğünü yaptıktan sonra Kimberly McDonald Jewelry’i kurdu. New York’da başladığı kariyerini şu sıralar West Hollywood’da devam ettiren McDonald, şaşaalı tarzını tasarımlarına da yansıtıyor.

 

 

 

Markasının felsefesini şu cümle ile ifade ediyor: “i like rocks“(Taşları seviyorum). Tasarımlarındaki ağırlıklı materyaller, bu cümleden de anlaşılacağı üzere “taşlar”dan oluşuyor. Değerli ve yarı değerli taşlarla natürel formlu koleksiyonlar tasarlayan Kimberly, bu alanda geniş bir çevreye sahip. Koleksiyonlarının sürdürülebilirliği için, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi doğal malzemeleri, ve geri kazanılmış elmasları kullanıyor.

 

 

 

 

Tüm bu tasarım sürecini bir mottoyla anlatıyor; Yıkmadan tasarlamak! Doğaya olan tutkusu, yıkıma karşı net bir tutum takınmasında etkili olmuş. Taşların çıktığı bölgeleri bizzat ziyaret edip madencilerle birlikte hareket ederek olası tahribatların önüne geçiyor. Üretimin her bir aşamasında doğaya zarar verecek hareketlerden kaçınan tasarımcının duyarlılığı bununla sınırlı değil.

 

 

 

 

Hayvanlara olan hassasiyetiyle bilinen McDonald’ın özellikle sektörün hayvan katliamına varan etik dışı yaklaşımlarına karşı tavrı dikkat çekici. Bu yıkımcı çevrelere karşı sert söylemleri ve bilinçlenmeye yönelik attığı adımlarla büyük bir takdir topluyor. Genç tasarımcı ürettiği tüm çalışmaların başından sonuna kadar takipçisi ve birebir parçası olmaya önem gösteriyor.

 

 

Madencilerden zanaatkârlara kadar, sürecin her düzeyi ile bu kadar güçlü ilişkiler kurduğum için gurur duyuyorum. Her parça, değer verdiğimiz bu özenle yapılıyor.” diyerek başarının etkili iletişimden geçtiğini vurguluyor.

Çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren McDonald, kendi mağazası dışında birçok mağazada önemli bir satış ağına ulaştı. Marka, online alışveriş platformlarında da ürünlerini satmaya devam ediyor.