Ünlü mücevher devi De Grisogono devrimsel nitelikte büyük bir değişim yaşıyor. İnişli çıkışlı son yılları, ortaya atılan bir takım sansasyonel iddialar yüzünden marka sıkıntılı bir süreç yaşıyordu. En son kurucusu, CEO’su ve yaratıcı direktörü Fawaz Gruosi ‘nin şok etkisi yaratan istifasından sonra markanın izleyeceği yol merak konusuydu. Ünlü mücevher devi, bu istifadan sonra Celine Assimon ‘u CEO yaparak adeta küllerinden yeniden doğdu.

 

 

Başa geçtiği ilk yıl, 2019 Cannes Film Festival’i gerçekleşti. Bir önceki yıl gibi marka kırmızı halıda görkemli şovlar yapabilir mi diye merakla bekliyorduk. Yeni CEO Assimon‘un başa geçtiği sıralarda kırmızı halıda yepyeni bir De Grisogono göremesek de, çiçeği burnunda CEO’nun sürprizler için hazırlık yaptığını duyduk.

 

 

Projelerini sır gibi saklayarak esas tarihte büyük bir değişim manifestosu yapmaya hazırlanıyordu. Ve nihayet sakladığı proje gün yüzüne çıktı. Celine Assimon, başarının uzun soluklu zafere dönüşmesi için çok başarılı bir gelişmeye imza atmış. Birçok markanın kadrosuna dâhil etmeye çalıştığı çok genç bir yeteneği işbirliğine ikna ederek markaya yeni bir soluk getirdi. Genç bir mücevher tasarımcısı olan Emmanuel Tarpin, artık De Grisogono için tezgâh başında. 27 yaşındaki Fransız tasarımcıyla bir kerelik işbirliğinden daha fazlası olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana, Tarpin gizlice, De Grisogono’nun Plan les Ouates’deki yaratıcı stüdyosunda sıkı bir çalışma yürütüyordu. Genç Tarpin ortaya müthiş bir koleksiyon çıkardı ve sonuçları kamuoyuna açıklandı. Siyah ve beyaz pırlantadan oluşan “Prologue” isimli koleksiyon, Tarpin’in imzasıyla dünyaya duyuruldu.

 

 

 

 

Tanıtımdan kısa bir süre sonra basın ve medya bu şık ve iddialı tasarımın Yaratıcısı olan genç adamı daha yakından tanımak istedi. Sektörün son günlerde en çok röportaj yapılan gencine biraz daha yakından bakalım.

 

 

Çocuk yaşlarında Tarpin, gelecekte nasıl bir iş yapacağını sıra dışı ilgisiyle gösterir. Doğal dünyaya uyum göstermek ve doğa içindeki uyumu keşfetmekle meşgul olan Tarpin kilden heykeller yapmaktan keyif alır. Sanatla ilgilenmenin belirtilerini bu şekilde göstermiş olur. Artık ne üzerine eğitim alacağına karar veren Tarpin, Cenevre’deki HEAD’de (Haute École d’Arts Aplikler) mücevher tasarımı üzerine eğitim alır. Mezun olduktan sonra, Paris’teki Van Cleef & Arpels’in High Jewellery atölyelerinde üç yıl boyunca en başarılı mücevher ustaları arasında çalışma fırsatı bulur. 2017 yılında, 25 yaşında ihaleyle ilk kişisel koleksiyonunu sunar. Aynı yılın sonunda, Sardunya Yaprağı isimli alüminyum küpeleri tasarlar; bu Tarpin’in ustalık döneminin ilk adımı olur.

 

 

Küpeler Christie’de satılarak genç tasarımcıya yeni kapıların aralanmasını sağlar. Yeni ödüllere doğru yeni çalışmalarla üretim bandını genişletir. Diğer ödüllü siyah alüminyum Seashell küpeleri Rihanna’nın takmasıyla beraber sektörün önemli kapıları Tarpin için sonuna kadar aralanır.

 

 

 

 

Ve özel tasarımları ciddi mücevher koleksiyoncularının seçkin müşterilerine satmayı öneren Siegelson, Tarpin’e yeni olanaklar doğurur. Ayrıca, Tarpin, Fashion Group International’dan Yükselen Yıldız ödülünü alır ve Şehir ve Ülke Takı Ödülleri’nde “Yılın Tasarımcısı” seçilir.

Başarılı özgeçmişiyle Tarpin, De Grisogono ile çalışmak istemesinin nedenini şöyle açıklıyor;
de GRISOGONO bağımsız düşünüyor ve bu da bugün çok nadir görülen bir kalite. De GRISOGONO’nun eserlerinde ve benimkilerde şekillerin, renklerin ve dokuların kontrastı arasında bir benzerlik olduğunu görüyorum.

Bu başarılı girişimin mimarı CEO Céline Assimon ise şunları ifade ediyor:
Öncelikle, Emmanuel Tarpin’in yaratma evreni ile bizim, aramızda benzer ve köklü bağların olduğunu keşfettik. İkincisi, Emmanuel, atölyede Yüksek Mücevherat yapma sürecinin anlaşılmasının yanı sıra teknik bilgiye sahip birkaç sanatçıdan biridir.

Prologue adlı koleksiyonu ile Tarpin markaya çok büyük bir prestij getirdi. Genç tasarımcı ve genç CEO’su ile İsviçreli mücevher markası büyük bir dönüşüm yaşıyor. Sektörün şu sıralar en çok konuşulan markası aradığı taze kanı buldu. Yeni yüzüyle büyük beğeni toplayan mücevher devi, ses getirmeye devam edeceğe benziyor.