Pininfarina Segno, esnaf ustalığı ve tasarımı Leonardo Da Vinci’nin dehasından ilham aldı ve bir nesneyi içine alan bir sandık yarattı.500 adetlik sınırlı sayıda üretilmiştir.

Codex, alüminyum ve katı ceviz ağacından üretilmiştir. Zekice bir silindire, yalnızca harfleri doğru sırayla hizalayarak, içeriği gizleyen gizli kodu oluşturarak erişilebilir. Silindirin merkezinde, boş bir alan Pininfarina Segno kalemi, ayrıca değerli bilgiler veya küçük kişisel nesneler gizler.

 

Codex da vinci tasarımları

 

Kodeks, Dan Brown tarafından en çok satan “The Da Vinci Şifresi” nde icat edilen ve yazarın Leonardo da Vinci’ye atfedilen “Cryptex” ten esinlenmiştir. Bu parça, Pininfarina Segno “Da Vinci Şifresi” nin tüm hayranlarına ve Cryptex’in gerçekten Leonardo’nun yaratılışı olduğunu düşünmekten hoşlanan herkese adanmıştır.

Bu fikir, Torino Avrupa Tasarım Enstitüsü’nün (IED) öğrencilerini, yazarın masasında özgün bir objenin tasarımıyla, inovasyonun değerlerine saygı duyan, üsluplara dikkat eden ve özgün bir obje tasarımıyla ortaya çıkaran bir projeden doğdu.

 

Codex modelleri

 

Pininfarina Segno’nun temsil ettiği kaliteli işçilik. Claudia Gentili tarafından, Ürün Tasarımı dersine kursa katılan genç bir öğrencinin önerisi, teknik ve dahi ile taleplere en iyi nasıl cevap vereceğini bilen ve bir Codex prototipi tasarlayanıydı.