Çinli yatırımcılar, yatırım akışındaki durgunluğun ardından uluslararası lüks marka alımlarını artırıyor.

Fosun, bu yıl 55 milyon Euro (63.1 milyon ABD Doları) değerinde Fransız lüks iç çamaşırı markası Wolford’un çoğunluk hissedarı oldu. Fransız eğlence grubu Club Med’in de sahibi olduğu Çin lüks holdingi, Fransa’nın en eski couture etiketi Lanvin’de kontrol payı satın aldı. Fosun ayrıca, üst düzey İtalyan erkek giyim markası Caruso ve ABD triko firması St. John Knits’te de hisse senedini elinde tutuyor.

Firmanın satın alımları, yalnızca Bally’de kontrol payı sahibi olan Çin tekstil ve konfeksiyon üreticisi Shandong Ruyi Group tarafından karşılanıyor. İsviçreli lüks marka, Fransız moda grubu SMCP ve İngiliz trençkotu üreticisi Aquascutum’u içeren etkileyici bir uluslararası portföye katıldı.

Çinli holding Gansu Gangtai, İtalyan mücevher markası Buccellati’nin %85 hissesini aldı. Bugün dünyanın en prestijli lüks markalarından bazıları, gelirlerinin önemli bir kısmını Çin’deki en büyük paya sahip olan Asya-Pasifik’ten almaktadır.

 

Çinli yatırımcılar global markaları tercih ediyor

 

İhtiyati gelirin artması ve gelişen bir orta sınıfla Çin, küresel moda pazarındaki tutumunu yeniden oluşturuyor. Walkthechat’ın son Çin Lüks Raporu, Çinli müşterilerin küresel lüks endüstrisinin yüzde 32’sini temsil ettiğini söyledi. Bunun 2020’de yüzde 44’e yükselmesi bekleniyor. Çin’in ekonomik güçlerini arttırması diğer moda alanlarına da yansıyor. Çinli modeller uluslararası pistlerin bir kısmını ve yerel blogcuları etkiliyor.. Ve Milan ve Paris moda haftalarında ön sıralarda yer alıyor.

Avrupa ve Amerikan lüks markalarının finanslar sorunlar yaşamasıyla birlikte, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi finansal iyileşme için umut kaynağı oluyor. Küçük markaları da alarak, bu segmentteki tüketici tabanını etkilemek istiyor. Yerel yatırımcıların Avrupa ve Amerika markalarının mirasına ilgisini teşvik eden diğer faktörler de var.

 

Çinli yatırımcılar ve lüks sektör

 

Çinli tüketiciler 2010 yılında dünyadaki lüks eşya pazarının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyorlardı.
Londra merkezli kadın giyim markası Mary Katrantzou’nun çoğunluk hissesini kazanan Hong Kong merkezli Yu Holdings’in genel müdürü olan Wendy Yu, müşterilerin artık sanat ve kültürü eskisinden çok daha fazla önemsemediğine inanıyor.
Bizim neslimiz kültür ve sanattan etkilenir. Çin’de birçok yeni sergiyle, Louis Vuitton, Dior veya bu markaların herhangi biri ile ilgili olmadığını fark ettim. Sanat ve kültür arayışı, bir statü meselesinden ziyade daha özgün hale geldi. Şu andaki trend bu…
Çinli yatırımcı Katrantzou, markasına yatırım yapma kararını son derece bilinçli bir tüketici tabanına borçludur.

Avrupa markaları, Çin pazarı hakkında mutlaka bilgi sahibi olmadıklarından, onlara yönelmeleri ve onlara finansal destek ve stratejik tavsiyeler vermeleri için Çinli bir yatırımcıya veya ortağa ihtiyaçları var.

Yerel yatırımcılar tarafından yapılan lüks satın alımlar yardımcı olmakla birlikte, bu büyük ölçekli yatırımlar aynı zamanda ülkenin denizaşırı kontrolünü de güçlendirmektedir. Etki önümüzdeki yıllarda pistlerde ve mağazalarda daha belirgin hale gelecektir.

Lüks, Çin’de büyümeye devam eden ve onu aktif bir küresel güç haline getiren sektördür…