Chanel’in mücevher tasarım stüdyosu direktörü Patrice Leguéreau, Temmuz’un başında Paris’in haute couture haftasında “Le Paris Russe de Chanel’i sundu.
63 parça koleksiyonu, Gabrielle Chanel’in 20. yüzyılın başlarında yaşamını, yaratıcılığını ve hayal gücünü zenginleştiren sayısız Rus etkisinin onuruna tasarlandı.

Rusya, 1910’dan itibaren Gabrielle Chanel’in hayatının bir parçası oldu. Ve 1920’de etkisi yaşamında daha da belirginleşti. Tasarımcı ve modacı, kısa süre önce ancak tutkulu bir ilişki yaparak, o sırada Fransa’da sürgün edilen Çar Nicholas II’nin kuzeni Büyük Dük Dmitri Pavlovich’le ilişki kurdu. Bu deneyim, Gabrielle Chanel için yeni kültürel ve sanatsal etkilerin girişine işaret ediyor. Bugün bu yeni mücevher koleksiyonunda hayallerine ve hatıralarına değiniyordu.

 

 

 

Hatıralar, çünkü Chanel, kendisini İmparatorluk Rusya’nın ihtişamıyla tanıştıran birçok Rus sanatçıyla tanıştı. Düşler, çünkü tasarımcı ülkeye asla ayak basmadı. Çarlar mahkemesine açılan Ernest Beaux, N° 5’in yaratıcısı oldu.
Gabrielle’in en yakın arkadaşlarından Misia Sert’in yanı sıra Igor Stravinsky, Sergei Diaghilev, Léonide Massine, Serge Lifar ve Büyük Düşes Maria Pavlovna, moda tasarımlarını etkileyerek Rusya’ya duyduğu hayranlığı besledi.

 

 

Bu miras bugün hem yumuşak hem de coşkuyla dokunan 63 yeni mücevherden oluşan koleksiyonuyla kutlanmaktadır. Kolyeler, bilezikler, yüzükler, küpeler, broşlar, saatler ve saç süsleri içerir. Birçoğu elmas ve kültür incileri ile ayarlanmıştır. Bazıları Folklor topluluğu gibi, mavi ve pembe safirleri, mandarin ve tsavorite garnitürleri ile Chanel’in kostümlerini tasarladığı Ballet Russes’in şenlikli renklerine atıfta bulunur.

Koleksiyon, Gabrielle Chanel’in hayatını ve yaratıcılığını zenginleştiren birçok Rus ilhamına gönderme yapıyor. İmparatorluk Rusya’nın sembolü olan çift başlı kartal, ressam Cambon’daki orijinal Chanel butiğindeki aynanın heykel çerçevesinin tepesinde. Şimdi bir yüzük veya kolyede sekizgen veya kamelya ile ortaya çıkan özel bir rol oynuyor.

 

 

Rus halk giyiminin işlemeli “rubaschka” gömlekleri, Bizans eşarpları ve nakışlarında olduğu gibi Gabrielle Chanel’in modasını etkiledi ve bunlara şimdi de bu özel koleksiyonda atıfta bulunuluyor. Sembolik bir Rus teması olan buğday sapı, Chanel’in favori motiflerinden biri haline geldi.