İçinde yaşadığımız bu yüzyılda bir cep saati almayı düşüneniniz var mı? İlk bakışta cevap açık görünüyor. Hayır! Soruyu kol saati diye değiştirdiğimizde alacağımız çoğunluklu cevabın “evet “ olacağını tahmin etmek zor değil. Neyse ki günümüz değer ayarları artık her şeyi mümkün kılan bir kültürün oluşumuna zemin yaratıyor. Eskilere, retroya duyulan ilgi ve Özlem bugünlerde saatlerin en klas ve en elegan yanı olan cep saatlerine ilgiyi azaltmak yerine aksine arttırmış durumda.

Cep saatleri, tarihte ilk kez özel ve kişisel dünyaya “ zaman” işleyişini getiren büyük teknik ayrıcalık olarak ele alınırdı. Kol saatten birkaç yüzyıl önce hayatımıza giren cep saatleri Tarzın en estetik detayı olarak her zaman önemini korudu. Derinden tutulan estetik inançlarımız ve mekanik teknolojideki tecrübemizle, bu arketipin arkasındaki konsept son zamanlarda yeniden yükselişe geçti. Bunda uzun süre cep saatlerini tekrar gözden geçirmek ve radikal bir şekilde modernize etmek isteğimizin etkisi çok. Tam da bu noktada klas tarzların son dönemlerde yükselen lüks detayı cep saatlerini kaleme almamak büyük bir eksiklik olurdu. Yazımızda geçmişiyle bugünüyle cep saat modasının kendine has tarzını ve son yılların en şık cep saat modellerine bakış sunuyoruz. Cep saatinin günümüze kadar gelen kullanım şekli ve nasıl giyildiğiyle başlayalım;

Bugünlerde Bazı cep saatleri en yakın müzeden ödünç alınmış gibi görünmekle birlikte, genel olarak tasarımları modern, fütüristik de olabilir. Nostaljik de olsa son teknolojik tasarım ölçekli de olsa hepsinin giymekle ilgili bazı ortak yanları vardır. Eskiden Cep saati döneminde, değerli saatinizi uygun bir kıyafetle birleştirme ihtiyacı size bir sorun çıkarmazdı; hatta üç parçalı takım herhangi bir beyefendi için en yaygın seçimdi. Günümüzde durum, biraz daha karmaşık görünüyor. Kıyafet ve tarzdaki sınırsız seçenekler yüzünden böyle egzotik ve mekanik bir aksesuarı satın almaya karar vermek birçoğunuzu korkutuyordur. Cep saatlerin her dönemdeki ayrılmaz dostu olan Yelek önerilerimize bakalım. Örneğin, En klasik ve zarif tarzlardan biri, Kraliçe Victoria’nın kocasının ismini taşıyan Double Albert.

 

 

Cep saatinizi en başarılı kombinleyebileceğiniz lüks segment bir yelek. Zincirin ortasını, yelek iliği deliğine sokup daha sonra biri bir saate bağlı olan uç bağlantılarla sol ve sağ ceplere yerleştirip havalı bir tarza imza atmak gibi.

 

 

Saatin kendisinin yelek cebinde olduğu, zincirin diğer ucunun ilikten geçirildiği ve hafifçe aşağıya sarktığı bir tarzla dikkatleri üzerinize çekmemek imkânsız.

 

 

Bir diğer retro-ilham, ancak biraz daha rahat varyantı, ceket cebini, yakasında t-bar ile sabitlenmiş bir zincirle kullanmaktır. Bu hala oldukça yoğun bir görünüm olarak varlığını sürdüren bir tarz. Ve en azından yelek olmadan bu değerli aksesuarı başka alternatifler ile kullanabileceğinizin havalı bir örneği.

 

 

 

 

Bir cep saati takmanın en rahat tarzı ilk olarak ABD’den geldi. Levi Strauss & Co.’nun bünyesinde tasarlanan kot pantolonları kastediyorum. Efsane kot üreticisi ve bugünkü Levis ‘ın ata yöneticileri; “Saat cebi, ilk bel tulumumuzun bir özelliği idi,” diyerek tarzın vazgeçilmez detayı olarak üretim felsefelerinde cep saatin varlığına ayrı bir parantez açtılar. O zamanlar tasarlanan kot pantolonlardaki beşinci cep aslında bir cep saati içindi. Bugün de bu tarz için cep saatinizi Sadece ait olduğu yere koyun, zinciri veya deri bir kordonu kemer halkasına sabitleyin. Endişelenmeyin, bunun için ata gerek yok.

 

 

Şimdi de Tüm bu alternatifleri hayata geçirmeniz için on farklı tarz başlığı altında cep saati modelleri sunuyoruz.

Bovet: KELEBEK
Bovet Londra Pocket Watch, 1828’de, Çin pazarı için üretildi.18 ayar altından oluşan iki kasasıyla mekanik zenginliğini ortaya koyuyor. Arka kapakta mine tekniğiyle bir kelebek ve bir Çin gülünde bir arı ile resmedilmiş. Tarzına Uzakdoğu esintisi eklemek isteyenler için zarif alternatif.

 


 

Jaquet Droz- Parrot Repeater Pocket Watch:
El oyması ve el boyaması gibi geleneksel tekniklerin kullanıldığı saat markanın tek üretimli saati olması özelliğiyle de göz dolduruyor. Beyaz sedef kadran ve alt kadranın yer aldığı 18 ayar kırmızı altın kasa birçok sanatsal teknik barındırıyor. 18 ayar kırmızı altınla, elle oyulmuş ve elle boyanmış dekorasyonların yer aldığı saat, markanın en özgün yanı olan otomat geleneğinin zirvesi olarak tanımlanabilir. Papağan, kuluçkalık yumurta ve şelale içeren animasyonlu mekanik otomat nefes kesici.

 

 

 


 

IWC Pallweber Edition-150 Yıl Saygısı- Minimalist’in Rüyası:
Markanın 150.yıldönümü şerefine tasarlanan model, cep saat dalında en iddialılar arasında yer alıyor. Sınırları zorlayan model, geleneksel cep saatinin klasik yüzüyle zamana yolculuk yaptırıyor. Beyaz emaye kadran, 52 mm yuvarlak altın kasanın karşısında parıldıyor. 60 saatlik bir güç rezervi ile elle ayarlanan hareketinde klasik ve modern kontrastın muhteşem uyumuna tarzınızla sahne olabilirsiniz.

 


 

Roger Dubuis – Hommage Millesime:
Sadece etkileyici görünümlü bir cep saati değil, aynı zamanda İsviçre lüks saat markasının kendileri için yeni bir gelenek olacağını umduğu bir model. Saatin hikayesi de bir o kadar çarpıcı; eski bir cep saati hareketinin zorlu bir restorasyon projesine dayanan eşsiz bir eser. Zaten Fransızca’daki “millesime”, yani “vintage” anlamına gelir. Tarzına ilginç bir hikâye eklemek isteyenler için sıradışı bir tercih olabilir.

 


 

Breguet – Breguet Classique Komplikasyonları 1907:
Karmaşık Klasiklerin Telif Hakkına sahip ünlü saat devi, bu modelle adeta yerini sağlamlaştırmış durumda.
Marka; elle sarılmış kalibreli 508GS, dakika tekrarlayıcısını büyük ve küçük bir sonnerie ve tourbillon’u gururla birleştirerek, bir saniye işaretçisi görevi gören güzel bir regülatör tarzı düzende birleştiriyor. Çoklu guilloche teknikli kadran 56.5 mm çapında. Sarı altının kasasının kapağını süslediği model görsel yanıyla tam müze kalibreli bir parça. Klasik tarzını perçinlemek isteyen erkeklerin vazgeçilmez parçası olmaya aday bir ürün.

 

 


 

Voutilainen TP1 Pocket watch:
The Voutilainen’nin kurusucu Kari Voutilainen’in felsefesinden yola çıkılarak tasarlanan TP1 cep saati görsel yanıyla klasik çizgiden oldukça uzakta. Retro tarzın modern estetikle buluştuğu model TV ekranından esinlenilerek tasarlandı. Elegan ve güçlü mekanizmasıyla zengin bir içeriğe sahip olan model ilk kez bu yıl tertiplenen OnlyWatch 2019’da görücüye çıktı. Bir hayır organizasyonu için üretilen saat sınırlı üretimli. Retrograd tarz için en uygun seçeneklerden biri.

 

 


 

Richard Mille – RM020 Manual Winding Tourbillon Pocket Watch:
“Bir cep saati üretirse nasıl olur?” dedirten marka neyseki merakımıza cevaben bir cep saati üretti. Özgür saat markasının tarzından yola çıkacak olursak tam da ruhunu ve tarzını doğru yansıtan bir üretim olduğunu söyleyebiliriz. Modern tarzın en çılgın ve lüks detaylarından biri olmayı başarmış modele daha yakından bakalım. Cömert boyutlarda üretilen cep saati, klasik boyutları ve tabularını yıkmayı terich etmiş anlaşılan. Aykırılığı bununla da sınırlı değil. Kafamızda kodladığımız’cep saati yuvarlak olur!’’ tezini de çürüterek çılgın bir seçenek sunuyor. Model, markanın imzası haline gelen dikdörtgenden oluşuyor. Markanın kol saatlerindeki karmaşık disiplin bu cep saatinde de mevcut. Zincirdeki bağlantılarda da eşkenar dörtgenden yararlanılmış. Zincir bağlantıların eşkenar dörtgen şekli, 20. yüzyıldan kalma muhteşem heykeltıraş olan Brancusi’nin Sonsuz Sütunu’na açıkça atıfta bulunmaktadır. Kendi ütopik tarzını oluşturmak isteyenler için harika bir seçim.

 


 

Cartier – Calibre de Cartier; Cartier Grande Complication İskelet cep saati:
Markanın meşhur iskelet modelinin şık bir sürdürücüsü olan cep saati görsel yanı kadar mekanik zenginliğiyle göz dolduruyor. 59 mm, Manuel sargı 9436 MC ile mekanik hareket üretimli. 18 ayar beyaz altın, safir kabaşonlu taşlı set taç, salyangoz altın sayaçlar, güneş ışığı efektli altın flaş ve siyah aktarılmış Arap rakamları, mavimsi çelikten elma şekilli saat ve dakika elleri, küçük sayaçlarda çekiç şekilli eller. Sizce de baş döndüren mekanik bir zenginlik değil mi? Tourbillon, sürekli takvim, tek parça kronograf ve iskeletlenmiş hareket komplikasyonları ile baş döndüren bir derinlik. Bireysel olarak numaralandırılmış hareket 37 mücevherden ve 457 bölümden oluşuyor. Şık davetlerde sizden çok tercih edeceğiniz bu saat geceye damgasını vurabilir.

 


 

Audemars Piguet- CLASSIQUE LÉPINE:
Bir asırdan fazladır cep saatleri Audemars Piguet’in mirasının özgün bir çizgisi olarak varlığını sürdürüyor. Zamanın teknolojik ve modern çizgisine kayıtsız kalmayan marka, geçmiş kültürü ile çağdaş vizyonunu bir potada birleştirecek önemli bir ürün tasarladı. Klasik, teknik donanım ve görüntüdeki nefes kesen kontrast kadranı ile tarzınızın vazgeçilmez bir parçası olmaya aday. Tevazu sahibi iseniz işiniz kolay, çünkü ihtişamınızı gölgede bırakacak kadar ihtişamlı bir cep saati.


 

Vacheron Constantin Referans 57260:
Dünya gezegeninde bugüne kadar üretilmiş en karmaşık saat ile tanışmaya hazır mısınız? Ana zamana ek olarak, iki kadran üzerinde 57 fonksiyon barındıran model, iki retrograd merkezi elli üç saniyelik bir kronograf ve üç sütun tekerleği, kalıcı bir takvim ve Westminster chime ile bir tekrarlayıcısıyla tam bir mühendislik harikası. Bu horolojik harikası dev ürün, isimsiz bir koleksiyonerin siparişi üzerine yapıldı. Zevki kadar sabrıyla da saygıyı hakeden bir müşteri olduğunu söylemek zor değil. Zira bu eşsiz parça Özel Vacheron Constantin bölümü olan Atelier Cabinotiers’den üç usta saatçi tarafından sekiz yıl süren bir çalışma sonucu ortaya çıktı.