Müzayede dünyasının kutsal üçlüsü içinde yer alan Bonhams, geçtiğimiz günlerde sıra dışı bir açık arttırmaya imza attı. Londra’da gerçekleşen antika saatler açık arttırmasında öyle bir saat huzura sunuldu ki, vintage tanımı yeniden yorumlanır oldu. Başkahraman bu defa Rolex.

Şimdi “Rolex her zaman açık arttırmalarda aranan bir saat, ne var bunda?” dediğinizi duyar gibiyim. Söz konusu saat, antika ve tarihi eserin tam ortalaması denilecek bir görüntüde. Rolex’in 1956 yılında ürettiği Submariner Explorer isimli saat bu defa koleksiyonun teknik özelliğinden dolayı müzayedede yankı uyandırmadı.

 

bonhams rolex

 

Doğal koşullar karşısında yaşadığı kusursuz deformasyon sayesinde büyük bir ilgi toplayarak ciddi bir paraya alıcı buldu. Saat 1964’de asıl sahibinden oğluna miras kalan bu saat, tahminlere göre tuzlu suya çok maruz kaldığı için paslanarak yeşilimsi bir görüntüye zamanla kavuşmuş.

Saatin camı, zaman ve doğal koşullar karşısında matlaşmış ve kadranındaki siyah renk belirgin bir şekilde soluklaşmış. Çelik kasanın gümüş rengi matlaşarak, komplikasyonu birbirine bağlayan eklentiler ciddi pas görmüş durumda. Açık arttırmada deformasyonları  sayesinde 181,250 sterline (yaklaşık 1,340,000TL) satılarak bir rekora imza attı.

“Bazen bir saatten daha fazlasını ararız” sözüne denk gelen bir olay, sizce de öyle değil mi?

 

**

İletişim:
avesta.asiva (instagram)
Jaquetdrozfanpage (instagram)