Georgio ve Vaughn Ryan, Avustralya’nın Sidney kentinde kurucu ortaklardır. 1980’lerin sonlarında teknik üniversitede bir araya geldiler. Rekabet etmelerine rağmen, yakın arkadaş oldular. Ve şimdi on yıllardır eski Ferrari ve Porsche’tan, Alfa Romeo’suna kadar her şeyi restore edip yeniden inşa ettiler.

Georgio ve Vaughn, otomobil ve motosikletlerin yeniden tasarlanması, inşası ve onarım çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda otomotiv metal şekillendirme, kaynak, üretim ve diğer ilgili becerilerde dersler sunarken MotoRRetro’ya başladı.

 

 

Ayrıca İngiliz jantları, doliler, tokmaklar, çekiç kırıcılar ve ihtiyaç duyulabilecek her şey gibi klasik arabaları restore etmek ve yeniden inşa etmek için gereken tüm ekipmanları da satıyorlar.

“Aero’yu tasarlarken ve inşa ederken benzersiz bir şeyler yaratmaya, hayal gücünüzü kullandığınızda neyin mümkün olduğunu göstermek, kendi metal şekillendirme becerilerimi test etmek ve yarının bisikletçilerine ilham vermek için yönlendirildim.” diyor Georgio…

Auto Union yarış arabalarına olan sevgisi sayesinde, özellikle 1937’de Bernd Rosemeyer tarafından sürülen Auto Union Tip C’den ilham aldı. Ancak 1930’lardan 1950’lere kadar uçak tasarımları, hava akım karavanları ve o sırada aerodinamiği elde etmek için kullanılan basit ama güzel şekiller ve eğriler tasarımcıları tarafından da kullanılılıyordu.

 

 

Aeroyu inşa etme projesi 4 yıl önce, Georgio’nun 2. Dünya Savaşı öncesi Büyük Otomobil Birliği grand prix otomobillerinden esinlenerek tasarlanan iki tekerlekli Alman motosikletini inşa etme fikriyle başladı.

BMW R100 RS’i seçti..
Queensland’da uygun bir R100 RS bulundu. Georgio satın aldı ve şeridin başlayabilmesi için Sydney’e taşındı.
Hayal gücündeki tasarımı çizerek başladı. Tasarımın ilk adımı, vücudu destekleyen çerçeveyi yapmaktı. Bisiklete cıvatalanması gerekiyordu. Fakat aynı zamanda servis için hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir olması gerekiyordu.

Daha sonra, motorun her iki tarafı için bir tel formu oluşturdu. 3D şekillendirme kovası, alaşım panellerini kesmek için kesme kalıplarını yapmak için kullandı. Tasarımını şekillendirmek için metal şekillendirme becerilerimi kullandı. İngiliz tekerleğini, dolly’leri, tokmakları, kırıcı çekiçleri ve bunu yapmama yardımcı olacak bir şekillendirme bloğu kullandı.

Motorsiklete endüstriyel, havacılık havası vermek için bazı uçak perçinleme ve yıldırım yumrukları kullanmaya karar verdi. Zor bir yapı olduğundan ve çok fazla deneme ve çaba gerektirdiğinden, iş ortağı Vaughan Ryan’ın fikirleri ve uzmanlığından da destek aldı. Bu tip tasarımları hayata geçirmek için birçok zihin ve daha fazla paylaşım gerektiriyor.

 

 

Buell Lightening ön ucu kaynaklandı. Ön tekerlek, White Horse Industry’nin metal yarıya sahip olduğu ön jant ile Mario Ricciardiello tarafından CNC işlenmiş bir ön tekerlekle değiştirildi. Bu yeni ön tekerlek, tek akımlı bir çevre rotorunu Buell’den eşleşen kumpas ile tutar. Hepsi düzenli ön çamurluğun altına özenle yerleştirildi.

Tam direksiyon başı geri kaplaması birkaç benzersiz zorluğa yol açtı.. Yakıt musluklarına erişilemiyordu.. Georgio işi yapmak için, bir çift elektrik solenoidi bağladı. Boğazı çalıştırmak için bir uzaktan kumanda kablosu geliştirildi. Orijinal ikiz şok arka, bir monoshock seti ile değiştirildi. Buell çatalları, çataldaki tüm iç kısımları uzatarak ve yeni çatal tüpleri üreterek standart bir sürüş yüksekliği elde etmek için uzatıldı.

 

 

Roger Copop’un Retroline’deki konsept çizimlerini kullanarak Georgio’nun tasarımına göre oluşturduğu yüksek alaşımlı eğrilerin üzerine oturmak için Brett Copping tarafından siyah bir deri koltuk kaplandı. Özel bir egzoz sistemi Dave Reid tarafından alt üstyapıdan düzgün şekilde yuva yapmak ve arkadaki iki temiz porttan çıkmak için geliştirilmiştir.

Kablolama tezgâhında bir dizi değişiklik, far, ön ve arka göstergelere ve fren ışığına güç vermek için moto gadget M ünitesini dahil etmek için Julian Lopez tarafından yapılmıştır.

Aero, konsept bir motorsiklettir. Tasarım diğer bisikletlerden o kadar farklıdır ki, reaksiyonlar oldukça kutuplayıcı olabilir. 16 inçlik radyal diski olan CNC kütük ön tekerleği ve 8 nokta kaliperi, çünkü retro esintili tasarıma modern bir teknoloji katıyor.