Saat sektörünün en saygın fuarlarından Baselworld ve SIHH son iki yıldır popülerliğinden çok, yaşadığı ilginç gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Bahar aylarında yaşanan sektörel canlanma yerini şok dalgasına bırakmış durumda. Bilhassa köklü saat markalarının artık değişim yaşamak için aldığı hayati kararlar rüzgârı fırtınaya dönüştürecek gibi.

Markalar birer birer bu organizasyonlardan çekilme kararı aldılar. İlk olarak Swatch Group Yönetim Kurulu Başkanı Nick Hayek alınan bir kararla 2018’den itibaren Baselwold’de yer almayacaklarını duyurdu. Bu şu demek oluyor.. Harry Winston, Jaquet Droz, Omega, Blaincpain’in de aralarında bulunduğu 19 saat markası artık bu devasa organizasyonda yer almayacak. Dile kolay tam 19 marka… Piyasa, organizasyon şirketi mi yoksa Swatch Group mu zarar görecek diye bir tartışmaya girdi. Çoğunluk organizasyonun zarar gördüğü düşüncesinde.

 

Baselworld & SIHH fotoğrafları

 

İzlenimlerime göre de bu işin tek zarar gören tarafı Baselworld oldu. Bazı köklü markalarla yollarına devam edecek olsa da Baselworld en popüler saat markalarından mahrum kalarak yoluna devam edecek. Gelelim Swatch Group’a…
Baselworld’dan sonra yoluna SIHH ile bir işbirliği yapabilir diye ihtimal yürütülürken bu organizasyonda da bulunmayacağını öğrendik. İş koca sermayelerin döndüğü bir saha olunca şaşırtıcı gelişmeler her an karşımıza çıkabiliyor. Swatch Group ‘a gelmeden önce SIHH ‘e bakalım.
Oldukça klas bir saat organizasyonu olan SIHH köklü markaların büyük şovlar yapabileceği bir fırsat sunuyor.

Ancak Baselworld’den çekilen Swatch Group gibi bu defa da şaşırtıcı bir karar alan Richard Mille‘den geldi. Marka yola tek başına devam edeceğini ve SIHH’de gelecek yıldan itibaren yer almayacağını açıkladı. Bu durum markaların kendi kararları gibi görünse de piyasada dengelerin domino taşı gibi birbirinden bağımsız olmadığını belirtmek gerekir.

Büyük markaların çekilmesi bir yıkım olur mu bilinmez. Ama yeni markaların piyasada “Biz de varız “diyebilecekleri bir bir fırsat olmaya devam edecek her iki organizasyon. Bilhassa mücevher üretimi olan saat markaları için…
– Olayın organizasyon cephesindeki yankıları bu şekilde iken , ayrılma kararı alan markaların cephesinde durum ne yönde?
– Bu kararları almalarına sebep olan şey neydi?

 

Baselworld & SIHH blog haberleri

 

Bir de olayın diğer cephesine bakalım. Nick Hayek’in fitilini ateşlediği bu şok karar piyasada epeyce konuşuldu ve tartışıldı.
İşin aslı şu; bu organizasyonda her bir markanın ciddi paralar harcadığı bir hazırlık süreci var. Yeni koleksiyonların tanıtımı için ekipmanlar, özel konuklar için yapılan hazırlıklar, ikramlar, dekorasyon derken ciddi paralar harcanır bu süreçte.
Gelecek olan medya ve basına sponsor olmak, yurtdışından gelen tanıtımcıların konaklama vs birçok masrafı bu markalar tarafından sağlanır.

Şimdi şunu diyebilirsiniz, “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.” Piyasanın reel yanını en iyi ifade eden atasözüdür bana göre. Ancak kaz ve tavuğun yer değiştiğini düşünürsek Swatch Group’un aldığı bu kararın yerinde bir karar olduğunu görürüz.
Kâr marjı yükselmek yerine düşüyor yada yerinde sayıklıyorsa neden bu denli büyük harcamalara devam edilsin ki! İşte tam da bu durum yüzünden markalar kuruluşu yoluna tek başına devam etme kararı aldı. Önümüzdeki dönemde Swatch Group’u ne bekliyor diye merak ederken kuruluşun önemli markalarından Jaquet Droz büyük bir tanıtım politikası yürüttü.

 

Baselworld & SIHH saat markaları

 

Marka, Sydney,Singapur, Hong Kong, New York, Dubai, Cenevre’de tertipledikleri tanıtım lansmanları ve özel davetlerle büyük bir başarıya imza attı. Yeni koleksiyonlar , mevcut koleksiyonlara eklenen edisyonlarla ve etkili tanıtımlarla bu işi tek başına yürüteceğini gösterdi. Bu gelişme Swatch Group daki diğer markalar için ön açıcı bir gelişme oldu. Benzer bir olay saat sektörünün taze kanı olan Richard Mille cephesinde yaşanıyor.

Markanın tanıtım sorumlusu Amanda Mille Bey markanın self tanıtım projeleri yürüteceğini dolayısıyla gelecek yıldan itibaren SIHH’de yer almayacağını duyurdu. Yankı uyandıran yeni ve renkli koleksiyonları için tanıtım hazırlıklarına başladı bile. Jaquet Droz gibi çok yoğun bir çalışma sürecine gireceğe benziyor. Zaman değişiyor, dengeler değişiyor haliyle değişen bunca durumdan sonra markalar da yenilikçi yanlarını konuşturuyor.
Saat sektöründe ne tür gelişmeler yaşanacak, Bekleyip göreceğiz .

**

İletişim:
avesta.asiva (instagram)
Jaquetdrozfanpage (instagram)