Mavi aquamarin, parlak yeşil demantoidler, parlayan spinels ve görkemli topaz, seçkin ilk dört ile birlikte yüksek mücevher sanatının kademelerinde haklı bir yer edindi. Tarihte, bu minerallerin en iyi örneklerinin uzun süre önce dünyanın kraliyet ailelerinin hazinelerine girdiğini ve küresel şöhret kazandıkları bilinir.

Demantoid, 19. yüzyılda Rusya’da keşfedildi. Bu taşın adı eski Almanya’da kullanıla “elmas” kelimesinden geliyor. Çünkü elmasın yoğunluğuna benzeyen istisnai bir parlaklığa sahiptir. Carl Fabergé, Rusya pazarında yıldız mücevherci oldu ve tasarımlarında sık sık kullandığı demantoidlerin güzelliğinden etkilendi.. Kraliyet ailesi için yaptığı ünlü imparatorluk Paskalya yumurtaları da dahil. 20. yüzyılın başındaki Rus Devrimi’nden sonra, demantoid, doksan yıl boyunca, 1980’lere kadar Constantin Wild’ın uluslararası mücevher endüstrisine kazandırılması çabalarına önemli bir katkı yapmasına rağmen küresel pazardan kayboldu.

 

demantoid bilgi. Mr.Sagel

 

“Bu yakut bir spineldir!” Spinelin bir mineral olarak tanınması bu ünlemle başladı. Ondan önce, çok nadir bulunan kırmızı örnekler, yakut olarak kabul edildi. Aynı zamanda bu mücevherin parlak pembe tonlarını bulmak da çok nadirdir. Çoğu soğuk karmin ila sıcak altın kırmızısı arasında değişir.
Bu gemmolojik yanlışlık nedeniyle, tarih boyunca ünlü olan birçok yakut aslında spinellerdir..!! En ünlü örneklerden biri, 1838’de genç Kraliçe Victoria’nın taç giyme töreni için gümüşten yapılmış olan İngiliz İmparatorluk Devleti tahtının merkezi olan ‘Kara Prens’in Yakut’ tipidir.

 

spinel yakut mudur

 

İngiltere’nin kraliyet ailesi sayesinde popülerlik kazanmış olan bir diğer taş ise, denizin tüm renk aralığını yansıtan aquamarindir. En şaşırtıcı örneklerden biri Meghan, Sussex Düşesi’nin (nee Markle) yüzük parmağında parlıyor. Bu zümrüt kesim aquamarin küçük elmaslarla çerçevelenmiş ve sarı altın rengindedir. Aquamarinin başarılı bir evlilik için tılsım olduğu söylenir..

 

Constantin Wild değerli taşları

 

Doğuda, İmparatoriçe Cixi, Qing hanedanındaki en etkili kişiydi. Çin’in son İmparatoriçesi, yaklaşık yarım yüzyıl boyunca imparatorluğa önderlik etti. Cixi pembe turmalini o kadar çok seviyordu ki, 19. yüzyılın sonlarında Kaliforniya’da bulunan madenlerden elde edilen 90 tonluk pembe turmalin stokunun neredeyse tamamını satın aldı…