Apurva Kempinski, Bali’nin tropikal özelliklerinden ve 13. – 16. Yüzyıllar arasında tüm Endonezya’ya refah getiren büyük Majapahit imparatorluğundan ilham alıyor. Tik ağacından tavanlara ve geleneksel kırmızı kil tuğlalardan yapılmış duvarlara ve zarif siyah beyaz tegel çinileri ile dekore edilmiştir. Akvaryum pencereleri, tropik balıklarla dolu dünyaca çevrili cam çatılı tüneli sergiliyor.

Restoranın menüsü, Endonezya kıyılarındaki sularda bulunan zengin deniz ürünleri bolluğundan ilham alıyor. Yönetici Sous Chef Imam Fayumi, mütevazı malzemeleri zarif ve şık bir yemek tarzına sahip bir menüye dönüştürüyor.

 

 

İmzalı yemekler listesinde.. Domates Bedugülü.. Olgun domates ve kırmızı domates konsomesi.. Taze sebzeler.. Kremalı mozzarella peyniri ve domates yağı şerbeti.. Gevrek jicama ve aromatik limon fesleğen ve zencefil ile “Lump Blue Crab” salatası.. Jumbo karidesleri.. Baharatlı dabu-dabu salsa.. İpeksi patates gnocci ve baharatlı domates ve kırmızı biber sosu ile birleştiren yerel esintilerden “Prawn & Lime”.

Dahası, Apurva Kempinski, en iyi sualtı deneyimi için sommelier seçilmiş şarap eşleştirmelerine sahip en iyi mevsimlik malzemeleri içeren dört çeşit bir tadım menüsü sunuyor.
Asya baharatlarının zengin lezzetlerini tamamlamak için konuklar, yetenekli karmaologlar tarafından yaratılan kokteylleri tadabilme şansına sahiptir.

 

 

“Spiced Ink Mojito” imzası, baharatlı rom, kalamar mürekkebi nane şurubu, limon meyvesi zencefil ve kaffir yapraklarının baş döndürücü bir karışımıdır. Ve yerel esinlenilmiş ev kreasyonları, el yapımı kabarcıklı kokteyller ve sunulan Endonezya zanaat biralarından bir seçki vardır.