Massachusetts’in StartUp’ı Alaka’i, Skai adında hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan ilk hava aracı uçan bir araba konsepti ortaya koydu. Fütüristik araç beş kişiyi taşıyabiliyor. Bir helikopter ve bir quadcopter arasında bir şeye benzeyen araç, dünyayı değiştirecek teknolojiler içinde gösteriliyor.

Skai, % 100 hidrojen yakıt hücresi kullanıyor. 400 mil menzile sahip ve yaklaşık 4 saat boyunca uçabiliyor. Alaka’i nin hidrojen kullanıyor ve bugün mevcut olan en temiz uçtan uca enerji çözümü olduğu biliniyor. Skai için geliştirilen hidrojen, yenilenebilir enerji kullanılarak üretildi. Ve ömrünün sonunda hücrenin % 95’i, geri kalan % 99’u ise verimlilikle geri dönüştürülebilecek.

 

 

Elektrik motorları tarafından çalıştırılan altı rotor, yaklaşık 400 beygir gücü üretiyor. Bu da, aracın brüt 4000 kilogram ağırlığını yükseltmek için fazlasıyla yeterli. Alaka’i tasarımı yapan ekibin ciddi bir şekilde özgeçmişi var. Kurucu Ortak, CTO ve Başkan Brian Morrison, onlarca yıldır çeşitli aviyonik uçak kontrol sistemleri geliştiriyor. Ayrıca 14 patenti bulunmaktadır.

205 yılında Alaka’i başlamadan önce sivil, askeri ve NASA programları üzerinde çalıştı. Alaka’nın CEO’su Steve Hanvey, dekore edilmiş bir askeri pilotdu ve havacılık alanında 40 yıldan fazla mesleki deneyime sahiptir.
İkisinin, FAA’yı aracın sertifikasını vermesi için ikna etmek için toplayabilecekleri tüm deneyim ve sektörel know-how’a ihtiyacı olacak.

 

 

Şirket, hem kamuoyunu hem de yatırımcıları projeyle ilgilendirmek için tam boyutlu bir mock-up, VR deneyimi ve bir tanıtım videosu üretiyor. Alaka’i şu anda tek bir yatırımcı tarafından finanse edilmektedir.

Uçan otomobil için geliştirme sürecinin şimdiye kadar 15 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Alaka’i yi rakiplerinden ayıran şey, şirketin yüksek maliyetli ve düşük maliyetli bir modele yönelmesidir. Morison, Forbes’a “Kendi hava taksi kapasitemiz olacak. İnsanların bu tür araçlar için hayal ettiklerinden çok daha ucuza mal olacak ”dedi.

 

 

Hava hareketliliği ve ulaşım 2019’daki en önemli konuların başında geliyor ki, 2020’ye de taşınacağı ön görülüyor. Kent sakinlerinin boşlukta nasıl hareket ettikleri, kent planlamacılardan, sağlık profesyonellerine kadar herkes beklenti içinde.