Lüks sektörde yer alan markaların uyguladıkları pazar stratejileri önem arz ediyor.
Ülkemizde ne kadar da lüks sektörde daralma var ya da pasta payı azalıyor denilse de, aynı fikirde olmadığımı her mecrada belirtiyorum.
Lüks sektörün dinamikleri bilinmediği için asılsız bahanelerin sunulması cazip geliyor.

Dünya lüks sektöründe de yer alan uygulamalara göz attığımızda, asıl dünya pazarında bir daralma gelmesi daha mantıklı geliyor. Ama, satışla ilgili yapılan her hamlenin bilinçli olduğunu bilmeyenler ve göremeyenler, neyin daralıp genişlediğini bilemezler..

Birden fazla yerde tutarlı ve özgün iletişim kuran markalar, uzun vadeli marka değeri yaratmak için en iyi konumda.. Geleneksel pazarlama araçları hala önemli olmakla birlikte, moda markalarının satışları arttıkça çevrimiçi harcamalarını çeşitlendirmesi gerekiyor.

Instagram’da markalaşma anları yaratmak, deneyimsel pop-up mağazalar açmak ve gerçek müşterileri tanıtmak, modern pazarlama stratejilerinin işaretleridir. Ünlülerin etkisi farkındalığı artırabilir.. Ancak markalar onlarla daha otantik bir şekilde nasıl çalışacaklarını bulmalıdır.
Basılı medya (özellikle dergiler), dış mekan medyası ve TV (kablo dahil) hala önemli reklam bütçelerinden yararlanmaktadır. Bununla birlikte, günümüzde tüketiciler her zamankinden daha fazla güce sahipler. Ve zamanlarına layık olduğunu düşündükleri markalarla bir dizi yeni kanal aracılığıyla doğrudan etkileşim kurabiliyorlar.

 

 

Jennifer Lopez, 2000 yılında Grammy Ödülleri’ne giydiği ikonik daldırma elbisenin yeniden tasarlanan bir versiyonunda Versace’ın İlkbahar/Yaz 2020 şovunu kapattığında, internette sansasyon oldu.

Kardeşi Gianni Versace’nin ölümünden bu yana Donatella Versace ve Jennifer Lopez arasındaki uzun vadeli dostluğu vurgulayarak daha çok bir ortaklık gibi sunuldu. Bu yolla, az sayıda kişi Google’ın Versace’nin “Jennifer Lopez anını” güvence altına almak için ayırması gereken bütçeyi sorguladı.

Sosyal medya ajansı The Fashion Digital’in kurucu direktörü Natalie Hughes için, Versace anı nostaljiye ve kendini referans almaya başladığı için çalıştı.

 

 

Deneyimli perakende satış, çevrimiçi alışveriş çağında de önemli değer taşıyor. Konsept mağazalar veya pop-up’lar şeklinde olsun, markaların daha iyi müşteri ilişkileri kurmasına, marka bilinirliği oluşturmasına ve kalıcı bir mağaza açmaktan daha az riskle yeni şehirlere genişlemesine yardımcı olurlar.

Canada Goose, Aralık ayında memleketi Toronto’da envanter taşımayan ancak ziyaretçilerin 1.000 dolarlık çakal kürklerinden birini giyerek girebilecekleri -15 dereceye kadar sürükleyici bir Arktik ortam sunan bir mağaza açtı. CEO Dani Reiss buna “nihai dişli testi” diyor.

Dolce & Gabbana’nın, tek bir perakende tasarım konsepti yerine her mağaza için sipariş iç tasarım konseptleri yaratmaya yönelik stratejik perakende yaklaşımı.. Özellikle markanın DNA’sını sürdürmeyi başarırlarsa uzun vadede başarılı olacaktır. Dolce & Gabbana’nın uzmanlaştığı önemli DNA özelliklerinden biri, Sicilya yaşam tarzının tüm yönlerine dayanarak Sicilya odaklı İtalyan kökenleri ile ilgilidir.

 

 

“Tod”, memleketi Milano’da yeni bir amiral mağaza için benzersiz bir perakende tasarım konsepti yarattı. “Tod’un Stüdyosu” olarak adlandırılan yeni mağaza, daha çok bir showroom arasındaki ince bir harmana benziyor. Genellikle diğer Tod mağazalarında bulunmayan high class lüks mobilyalar dikkat çekiyor.

En önemli şirket pazarlama yöneticileri tarafından ideal olarak denetlenen yüksek eğitimli müşteri hizmetleri profesyonelleri, her moda markası için olmazsa olmaz bir stratejidir. Bazen, belirli bir marka veya görünüme göre bir ürün giyen ünlüleri veya en iyi etkileyicileri yayınlamak, ilgili markaların ürünlerini giyen “anlarını” paylaşmaya teşvik edilmesi gereken markanın gerçek müşterilerinden daha az etki yaratabilir.
Sosyal medyada da müşteri olarak tanımlanan bu takipçiler büyük olasılıkla markanın temel değerlerini ve DNA’sını somutlaştıracaklar.

Sosyal medya kanalları üzerindeki eleştirel katılımlar ve tartışmalar genellikle fiyatlandırma ile ilgilidir. Bu, ilgili ürünün kalitesi veya ürünün birden fazla kez takılmasını haklı gösteren olası nötr renklendirme gibi gerçek yaşam motivasyonlarına odaklanarak en dikkatle ele alınmalıdır.

 

 

Londra Moda Koleji’nde araştırmacı Rosie Findlay, markaların günlük yaşamı taklit eden pazarlamayı benimseyerek başarı elde ettiği “özlemsel gerçeklik dediğini vurgulamaktadır.
Bir mağazada yürümek ve basılı bir dergide okuduktan sonra bir çanta satın almak yerine, tüketicilerin bunu Instagram’da tespit etme.. Bir markanın sitesinde, onu satan Google’da araştırma yapma.. Daha sonra çevrimiçi veya bir mağazada satın alma olasılığı daha yüksektir kolaylık bağlı olarak.

Ünlülerin onayları markalar ve reklamverenler için önemli bir araç olmaya devam ediyor. Ancak bugün basit bir onay damgasının ötesine geçtiklerinde en etkili olanları.. Ünlüler onlara gerçek ilgi gösterdiğinde ve markanın stilini ve estetiğini zaten temsil eden markalar en çok fayda sağlar.