Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok saat markası birbirinden iddialı ve inovatif saatler tasarladı. Fütürist modellerden tutun da şeker tadını aratmayan çılgın tasarımlara kadar birçok yenilik gördük. Bu yenilikler güçlü bir mesaj da verdi bana göre.
Üretim felsefesinde erkek ağırlıklı tasarımların hâkim olduğu gerçeği beni ne kadar rahatsız etse de bu anlamda duyarlılığın arttığını görmek bir bakıma umut verici. Cinsiyet eşitliği konusunda git gide artan hassasiyetler markaların tasarımlarına da yansıyor. Artık “saatler ağırlıklı olarak erkekler için tasarlanan bir disiplindir” algısı tarih oluyor.

Biz de bu nokta da bu yılın kadın saat tasarımlarıyla ön plana çıkmış on markasını sizin için sıraladık.

 

1. Bovet Amadeo White Poppies Grand Feu Enamel:
Tüm zamanların en büyük mine ustalarından biri olan Rus kuyumcu ve sanatçı Ilgiz Fazulzyanov, bir dizi mükemmel mineli saat kadranı oluşturmak için İsviçreli saat markası Bovet ile işbirliği yaptı. Teknik özelliklerinden çok görüntüsüyle nefesleri kesen çok şık bir saat. Bovet’in bu modeli bir kol saati olmasının yanı sıra cep saatine ve masa saatine dönüştürülebiliyor. Değerli sanatçı Ilgiz, bu kadranda beyaz haşhaş tohumlarına ve çiçeklerine hayat veriyor. Duru bir güzelliğe sahip, sizce?

 


 

2. Bvlgari Serpenti Misteriosi Bangle:
İlk kez 2016 yılında tanıtıldı. Bu yılki özel üretimle yeniden piyasaya sunulan koleksiyon yine çok iddialı. 36 mm kırmızı altın kasa, yılan pullarını anımsatan baget kesim ametistleriyle markanın gözde parçalarından biri. Renkli taşlarla büyük bir sinerji yakalayan Bulgari, bu yıl bu konseptle tasarladığı saatleriyle yine çok konuşuluyor.

 


 

3. Cartier Libre Diagonale:
Siyah ve kırmızı rengiyle geometrisiyle Art Deco dönemini şiddetle hatırlatan bir tarz. Bu saat, “Kadınlar Cartier’de her zaman özel bir yere sahiptir.” sözünün haklı bir örneği. Ve Libre Jewellery Collection, bu saatiyle Maison’un tarihi havasını vurguluyor. Tam bir Art Deco çalışması. Saat 6’daki uzun, gerilmiş Romen rakamı, Cartier’in imzası haline geldi. 50 adet sınırlı sayıda üretilen saat vintage bir tarz yakalamak isteyenler için tamamlayıcı bir rol oynayabilir.

 


 

4. Chanel J12:
Markanın eski efsane tasarımı güncel sürümüyle karşınızda. Neredeyse önceki modelle aynı görünen Yeni J12, bazı küçük güncellemelerle çok daha iddialı. Arap numaralar, lake cilalı kadran, beyaz veya siyah cilalı seramikten oluşan saat, etkili tanıtım videolarıyla ilgi çekmeyi başardı. Boyutu 38 mm olan saat, esnek ve katlanır tokaya sahip. Ayrıca çıkarılabilir bir seramik bağlantı bileziği var. J12ler bunların yanı sıra spor tarzıyla Chanel’in ikonik yanı olmayı sürdürüyor. Bir moda markası olunca saatlerle ilgili akla gelen ilk yanılgı genellikle “uzun ömürlü” olmadığıdır. Ancak bu saat, 200 metreye kadar su geçirmezlik ve 70 saatlik güç rezervi gibi yetenekleriyle bu önyargıyı yerle bir ediyor. Sayısal tipografi hiç bu kadar hafif bir şekilde yeniden tasarlanmamıştı. Bu saat için en heyecan verici olanı, kasanın içinden görülebilen yeni İsviçre yapımı otomatik kalibrenin (12.1) eklenmesi. Son versiyonuyla j12’ler COSC sertifikasına sahip.

 


 

5. Chopard L.U.C Xp Esprit de Fleurier Peony:
Chopard L.U.C Xp Esprit de Fleurier Peony saatinin estetiğini ifade etmek çok zor. Kadın saatlerinde bitkisel motiflerin sınırsız kullanımı bana çok klişe gelse de Chopard bu düşüncemi çürütecek çok şık bir saat tasarladı. Model, klişe çiçekli saatlere meydan okuyan bir tarza sahip. Onu bu genellemelerden kurtaran detay bana göre çiçek motifini soyut işlemiş olması. Soyut ve beklenmedik tasarım teknikleriyle göz alıcı bir tasarıma imza atılmış.
Chopard’ın eş başkanı Caroline Scheufele’nin favori çiçeklerinden biri olan şakayık çiçeğinden esinlenilerek tasarlanmış. Kadran üzerindeki şakayık, düzensiz yapraklarının ana hatlarına benzeyen bir desenle oyulmuş ve elmaslarla süslenmiş. Sedefin kullanılarak tasarlandığı saat, pembe altınla uyumu tam anlamıyla yakalıyor. Kadran üzerinde soyut veya zarif etki için tüm teknikler kullanılmış. Kasanın etrafını süsleyen pırlanta ve fuşya renkli kordonuyla tam bir estetik harikası. Hem teknik hem görsel açıdan müthiş bir tasarım örneği.

 


 

6. Hermès Arceau Petite Lune:
Ünlü moda markası saat dünyasında da farkını ortaya koyuyor. Marka, 1978’de Henri D’Origny sayesinde saat üretimine el atarak müthiş işler çıkarıyor. Ve Hermès Arceau Petite Lune, o dehanın kusursuz ifadesi olarak piyasaya sunuldu.
Hermès Arceau saatleri üç şeyle bilinir; asimetrik formu, eğimli kadranı ve dörtnala koşan bir atın hızını ileten eğimli Arapça rakamları. Tüm bunlar Hermès Arceau saatlerine eşsiz bir siluet vermekle kalmıyor, aynı zamanda bileğe rahatça oturmasını sağlıyor. Şıklığı kadar kullanışlı olmasıyla, konformist kadınların rahatlıkla tercih edebileceği bir model. 38 mm çapındaki saat, kadrandaki şık göstergeler ve zarif aparatlarıyla beğeni topluyor.

 


 

7. Iwc Da Vinci Otomatik paslanmaz çelik ve elmas saat:
Markanın ikonik modellerinden olan Da Vinci aslında hep erkek modelleriyle üretimini sürdürüyordu. Son yıllarda kadın modelleriyle üretim bandı genişletildi. Ve şimdi sizi bu Kadın modelin en başarılı örneğiyle tanıştıralım. 36 mm’lik olan bu tasarım, Her bir parçasında şık detaylar barındırıyor. Örneğin kasasının arka kısmında “Flower of Life” adlı bir not özel gravür teknikleriyle oyulmuş. 54 elmasın kullanıldığı kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Gümüş kaplama kadranı, otomatik hareket gücüyle şıklık kadar teknik açıdan da özel olduğunu gösteriyor. Timsah derisinden üretilmiş kayışı ve paslanmaz çelikten yapılmış kelebek tokası tarzı hareketlendiriyor.

 


 

8. Jaquet Droz Lady 8 Petite Ruby Heart:
Neredeyse bir yıl önce Jaquet Droz tarafından başlatılan koleksiyonun bu yeni modeli Sevgililer Günü’ne atfen tasarlandı . Sadece 28 adet üretilerek markanın limitli çalışmaları arasında yer alıyor. Bu Özel saati yapmak için, markanın ustaları ahududu ve bordo arasındaki kırmızı Yakutu kullandılar. Kadranda, kasanın üst kısmında ve tepede görüntülenen özel kesim Yakut tüm sıcaklığı ve görkemiyle adeta saatin katalizörü görevini üstleniyor. Lady 8 Petite Ruby Heart, 38 saatlik bir güç rezervi sağlayan otomatik bir harekete sahip ve JD 615 kalibrelidir. Mekanizma, saatte 21.600 titreşimle çalışıyor. 25 mm genişliğinde olan model markanın sonsuz başarısını sembolize eden 8 rakamıyla form kazanmış.

 


 

9. Piaget Antiplano:
Piaget’in Altiplano yüksek mücevherat saati şıklığında zarafet arayanlar için güzel bir seçim. Ultra ince kasası, 88 parçadan oluşan mavi bir kadran etrafında parıldayan baget pırlantalar ile donatılmış. Hem saatçilik hem de kuyumculukta uzmanlaşmış ünlü marka kendine has sinerjisiyle harika bir etki yaratacak. Ultra-ince 36mm beyaz altın Altiplano saat, baget setli elmaslarla süslendi. Muhteşem mavi kadran ve etrafını süsleyen pırlantalar ışık yansımalarıyla harika bir illüzyon yaşatıyor. Piaget’in ultra ince kalibreli bu saati 430P ile donatılmış. Klasik severlerin vazgeçilmez saatlerinden biri olmaya aday.

 


 

10. Richard Mille RM 07-03 MARSHMALLOW:
2019 SIHH organizasyona renkli koleksiyonuyla Richard Mille damgasını vurmuştu. Piyasaya çıkardığı Fruit ve Bonbon serileriyle değişim rüzgarı yaşattı. Maskülen tarzıyla akıllara kodlanan marka Bonbon ve alt koleksiyonu Fruit ile yenilikçi yanını gözler önüne serdi. Bonbon serisinin şeker mi şeker RM 07-03 MARSHMALLOW saati biz kadınların gönlünü fethetti. Teknik özelliklerine yakından bakalım. Richard Mille, RM 07-03 çerçevesi ve arka yüzü için seramik süslemeden yararlanmış. Beyaz ATZ ve TZP seramikle ilişkilendirilmiş zemine özel mine sanatı teknikleriyle boyamalar yapıldı. Set sütunları için pembe safir, sitrin ve tsavorite taşlarından yararlanıldı. 45.32mm çapındaki saat, safir camla kaplı. Markanın sınırlı sayıda ürettiği saat, eğlenceli tarzıyla göz kamaştırmıyor mu sizce de…?