Ve nihayet 2020’ye girdik. 2019’un tüm birikimlerini, tecrübelerini harmanlayarak yeni yıl, kendi seyrini başlattı bile. Modern ve alabildiğine teknolojik bir çağda yaşıyor olmanın verdiği donanımla kolektif bir döngü yaratma çabamız devam edecek. Her yıl olduğu gibi… Modadan endüstriye, teknolojiden sanata ve tüm bu disiplinlerin harmanlandığı saat dünyasına kadar 2019 dolu dolu geçti.

Geçtiğimiz yılda, inovasyonun çılgın, en minimalist ve hareketli yüzü saatler, ziyadesiyle biz severleri memnun etti. 2020 ‘yi arşınlamaya başladığımız, yeni organizasyonları heyecanla beklediğimiz bu günlerde 2019’un saat sektöründeki gelişmelerine göz gezdirmeye ne dersiniz? Hafızaları tazelemek adına 2019’u değerlendirdiğimiz panoramamızla sizlerleyiz.

14-17 Ocak:
Lüks saat dünyasının prestijli fuarlarından biri olan SIHH büyük bir ihtişamla gerçekleşti. 35 saat markasının birbirinden iddialı ve yeni tasarımlarının sergilendiği fuarda bütün bir yıl konuşulacak modeller stantlarda yerlerini aldı. Hermes, Cartier, IWC, Vacheron Constantin, Jaeger LeCoultre, Richard Mille ses getirecek modelleriyle çok konuşuldu.

 

 

14 Ocak:
SIHH’in en inovatif yüzlerinden olan IWC Schaffhausen, 80 yıllık pilot saat serisinin yeni modellerini görkemli bir şovla duyurdu. Koleksiyonun tanıtımının yapıldığı alana getirilen sürpriz Spitfire tipi uçakla marka, yaratıcılığın sınırlarını zorladı. Sunumda sergilenen İngiliz mühendislik harikası uçaktan esinlenilerek tasarlanan IWC’s Pilot serisinin zenginleştiği duyuruldu.

 

 

 

15 Ocak:
SIHH 2019’un kuşkusuz en dikkat çeken markası Richard Mille oldu. Karbon ve maskülen tarzıyla akıllara kazınan marka geçtiğimiz yıl öyle yenilikçi bir adım attı ki değimi yerindeyse tadı hala damağımızda. Richard Mille, markayı hiç bu kadar renkli görmedik dedirtecek bir koleksiyonla yıla merhaba dedi. RM Bonbon ve alt koleksiyonu olan RM Fruit serisiyle renkli olduğu kadar teknik donanımıyla nefes kesti. Koleksiyona uygun bir konsept hazırlayarak ziyaretçilere renkli anlar yaşatan markanın ayrıca SIHH’deki son yılı olduğu duyuruldu. (konuyla ilgili detaylı bilgiyi daha önce yazdığım haberden öğrenebilirsiniz; https://mrsagel.com/richard-millein-seker-fabrikasi/ )

 

 

 

24-27 Ocak:
Dünyanın prestijli çizgi roman festivali olan FIBD gerçekleşti. İtalyan çizgi roman ustası Milo Marana ünlü saat üreticisi Ulysse Nardin için Classico Manara isimli 10 varyasyondan oluşan muhteşem bir koleksiyon tasarladığını duyurdu. Festivalde merakla beklenen koleksiyondan özel kadran tasarımları sergilendi. Milo Marana, mesleki kariyerinin 50.yıldönümü şerefine saat markasıyla ortak bir proje yaptığını ifade etti. Erotik sahnelerin olduğu kadranda denizkızı, tanrıça gibi mistik varlıklara yer verildi.
(konuyla ilgili detaylı bilgiyi daha önce yayınladığımız haberden öğrenebilirsiniz; https://mrsagel.com/milo-manara-tarafindan-tasarlanan-ulysse-nardin-erotik-saatler/)

 

 

 

 

25 Ocak:
Çin Yeni yılını kutladı. Domuz yılı olarak kutlanan döngüsel yıla atfen Vacheron Constantin, Chopard gibi birçok marka özel saatler tasarladı. Bunu gelenekselleştiren markaların başında gelen Jaquet Droz 2019 için tasarladığı 4 varyasyonlu koleksiyonla büyük beğeni topladı.

 

 

12 Şubat:
Audemars Piguet, Sapphire Orbe isimli yüksek mücevherli saatini tanıttı. Geçen yılın eşsiz tasarımı değerli taş işçiliğinin geldiği muazzam noktayı gözler önüne serdi. Markaya ev sahipliği yapan nehrin adını taşıyan Safir Orbe, gece ve gündüz birleşirken, mavi ve turuncu dereceli tonlarda ışıltılı bir elmas ve safir nehri oluşturuyor. Bu kusursuz doğa manzarası Sapphire Orbe ile yeniden hayat buldu. Mıhlama tekniğinin en sabır gerektiren çalışmalarından biri olan bu saat geçen yılın çok konuşulanları arasındaydı.

 

 

15-17 Şubat:
Miami Design District ile Fondation de la Haute Horlogerie liderliğinde ikinci kez düzenlenen Watches & Wonders organizasyonu renkli bir başlangıç yaptı. 28 butik mağaza ve özel olarak oluşturulmuş çok sayıda pop-up mağazalarda çok özel tanıtımlar yapıldı. Markaların yeni ürünlerinin tanıtımından, ses getiren tasarımlarına kadar saate dair renkli aktiviteler gerçekleşti.

 

 

20 Şubat:
Türkiye’nin globalleşen markası olan Sevan Bıçakçı Jewelry 2018’de duyurduğu saat koleksiyonuyla geniş yankı buldu. Dünyanın prestijli gazetelerinden The New York Times da bu heyecana kayıtsız kalmadı. 2019 Şubat ayında Susanne Fowler’ın Sevan Bıçakçı ile yaptığı röportaj yılın en çok konuşulan olaylarından biri oldu. 85 farklı ve her biri tek üretimli olan saatler hakkında detaylı bilgiler verildi.

 

 

1 Mart:
Ünlü futbolcu Lionel Messi ve Jacob & Co.renkli bir işbirliğine imza attılar. Marka ile futbolcu özel bir saat tasarladı. Epic X Chronograph “Messi”. Saat teknik ve materyal yönden çok dikkat çekici. Saat anlamlı bir projeye katkı sunmak amacıyla Only Watch 2019’da açık arttırmada satıldı. Geliri tamamen DMD hastalığının tanısı ve tedavisi için kullanılacak.

 

 

10 Mart:
Omega, Ay’a inişin 50.yıldönümü anısına (1969) Apollo II serisini tanıttı. Klasik Speedmaster serisinin devamı olarak üretilen Omega Speedmaster Apollo II 50th Anniversary Limited Edition iyi bir tarihsel anlatı olarak görüldü. Teknik özellikleriyle göz dolduran model markanın NASA ile olan işbölümünün çarpıcı bir örneği. Anti manyetik parçaları barındırması sebebiyle model markaya METAS sertifikasını da kazandırmış oldu.
(konuyla ilgili detaylı bilgiyi daha önce yayınladığımız haberden öğrenebilirsiniz; https://mrsagel.com/omega-speedmaster-apollo-11-50-yil-uretimi/)

 

 

 

24 Mart:
Dünyanın en kalabalık ve ünlü mücevher ve saat organizasyonu Baselworld, 2019’da ziyaretçilere kapılarını açtı. Basın, halk ve distribütörlerin katıldığı organizasyon birçok açıdan ilklere sahne oldu. Swatch Grup’un 2018’de aldığı kararla Basel World organizasyonundan çekildiler. Bu yıl Swatch Group’suz bir organizasyona tanıklık ettik. Yeni ve köklü diğer birçok marka bu festivalde yerlerini aldılar. Aralarında Chopard ve Bulgari’nin de olduğu önemli markalar hem mücevher hem de saat alanında yeni ürünlerini sergilediler. Festivalin en çok konuşulanları arasında Rolex’in GMT Master II (Blue Batman) vardı.

 

 

2 Mayıs:
Da Vinci’nin ölümünün üstünden tam 500 yıl geçti. Belçikalı saatçi Col & MacArthur, duayenin ölümünün anısına işlevi çok farklı bir saat üretti. Da Vinci 500 isimli saat birçok yönüyle alışılagelmişin ötesinde bir kronometre. (konuyla ilgili detaylı bilgiyi daha önce yazdığım haberden öğrenebilirsiniz;
https://mrsagel.com/leonardo-da-vinci-olumunun-500-yildonumunde-bir-saat-tasarimiyla-aniliyor/)

 

 

17 Mayıs:
2019’da Yenilik manifestosuyla yeni koleksiyonlarını duyuran Jaquet Droz üretim bandını genişletti. Grande Seconde ve Petite Heure serisi kadar üretim felsefesinin omurgasını oluşturan otomaton serisi, farkını bir kere daha ortaya koydu. Magic Lotus Automaton isimli saat estetiği kadar animasyon ve mekanik zenginliğiyle markanın üst segment parçaları arasında yerini aldı.
(Magic Lotus Automan ile ilgili daha önce yazdığım haberden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz; https://mrsagel.com/magic-lotus-automaton-ile-jaquet-droz-yakin-markajimizda/ )

 

 

30 Haziran- 4 Temmuz:
2019 Paris Fashion Week kapsamında gerçekleşen Haute Couture Week’de birçok lüks mücevher ve saat markası yeni kreasyonlarıyla büyüledi. Franck Müller, Graff , Chopard, Dior çok renkli taşlardan oluşan saatleriyle geçen yılın seyrine renk kattı.

 

 

7 Ağustos:
9.serisinin çekimleri devam eden Hızlı ve Öfkeli henüz vizyona verilmedi. Ancak geçtiğimiz Ağustos ayından beri film çekimleri ve tanıtım lansmanlarında göze çarpan çok detay vardı. Aksiyon dolu filmden Dwayne Johnson’ın Luminor Marina- Panerai, Jason Statham’ın ise Rolex taktığının spoilerini vermek bizden!

 

 

23 Ağustos:
Bütün bir yıl merakla beklenen yapım vizyona verildi. Quentin Tarantino’nun yönettiği ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ efsane oyuncularıyla büyüledi. Dönemlik bir film olunca kostümler, eski arabalar kadar dikkat çeken bir detay da saat oldu. Brad Pitt’in taktığı 1972 yapım Citizen saat çok konuşulan detaylar arasındaydı. Her ne kadar filmde yıl 1969’u gösterse de(!)

 

 

28 Ağustos – 7 Eylül:
76.Venedik Film Festivali görkemli bir kutlamayla gerçekleşti. 15 yıldır festivalle ortaklık yürüten Jaeger LeCoultre bunu özel bir tasarımla kutladı. Master Grande Tradition Tourbillon Celeste isimli model, marka ile festival arasındaki ortaklığın özel bir bağı olarak duyuruldu. Kadranındaki yıldız sistemiyle kozmik ışıltı sunan saat yılın çok konuşulan saatleri arasında yer aldı.

 

 

18 Eylül:
Aksiyon severlerin merakla beklediği ‘Rambo: Son Kan’ ilk olarak Endonezya’da gösterime girdi. Filmle ilgili çok fazla spoiler vermeden esas konuya geçelim. Rambo rolüyle Sylvester Stallone’nin taktığı Carl F Bucherer saat filmin en lüks detayları arasında.

 

 

24 Eylül:
Aralık 2018’de Breitling Brad Pitt, Chalize Theron ve Adam Driver ile büyük bir ortaklığa imza attıklarını duyurmuştu. Bu ortaklık #squadonamassion sloganıyla 2019’da hayat buldu. Efsane üçlünün markayla nasıl bir ortaklık yaptığı zamanla anlaşıldı. Brad Pitt saat tutkusunu marka elçiliğiyle taçlandırdı. 2019 Cannes Film Festivali’nde “Bir Zamanlar Hollywood’da” filminin prömiyerinde kolundaki Breitling saatle çok konuşuldu. En son 24 Eylül’de yakışıklı oyuncu markanın Beverly Hills’deki zirve yemeğine katılarak elçilik süreci hakkında brifing verdi ve resmen duyurusu yapıldı.

 

 

15 Ekim:
Dalgıç saat denince akla ilk gelen marka Panerai, Amerika Kupası’ndan esinlenerek tasarladığı üç modeli piyasaya sürdü. Luna Rossa Team ortaklığıyla üretilen modeller PAMO1038, PAMO1037 ve PAMO1036 güç rezervleri kadar şık tasarımlarıyla da markanın inovatif yönünü ortaya koydu.

 

15 Ekim:
Fütüristik tasarımlarıyla nefes kesen genç saat markası Romain Jerome (yeni adıyla RJ) Marvel Stüdyoları ile renkli bir ortaklığa imza attı. Arraw Spider-Man Tourbillon. İki farklı modelden oluşan bu koleksiyon ile Örümcek Adam güçlerini birleştirdi. Marvel âleminin hareketli kahramanı Spider Man iki farklı varyasyonla artık saat kadranlarında. Markanın Marvel Sinema dünyası için tasarladığı saatler eğlenceli bir prömiyer ile duyuruldu.
(detaylı bilgi için daha önce yazmış olduğum haberi okuyabilirsiniz; https://mrsagel.com/marvel-studyolari-super-kahraman-spider-man-icin-rj-ile-isbirligine-imza-atti/)

 

 

24 Ekim:
Her dönemin genç kalmayı başaran saat markası Swatch 2019’u sanatsever yanını yansıtan parizyen bir koleksiyonla geçirdi. Swatch çok konuşulacak bir koleksiyon için Paris’teki ünlü Louvre Müzesi ile bir araya geldi. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sının da aralarında yer aldığı dört farklı tasarımla Swatch X Louvre Müzesi isimli koleksiyon yılın sanatsal olayları arasındaydı.

 

 

25 Ekim:
20.yy’ın ikinci yarısının ikonik saatlerinden TAG Heuer, 50.yılını Monte Carlo ve La Chaux-de-Fonds’da gerçekleştirdiği bir organizasyonla kutladı. Markanın özgün yüzü parçalarından Heuer Monaco, Caliber 11 versiyonuyla kutlamaya damgasını vurdu. Model hiç olmadığı kadar iddialı ve güçlü. Sınırlı sayıda üretilen modelle marka altın çağını yaşadı.

 

 

7 Kasım:
Saat dünyasının kendi Oscar’ı olarak bilinen GPHG görkemli bir törenle açılışını yaptı. 20 farklı kategoride jürinin daha önceden seçtiği adaylar yarışarak ödüllerini aldı. Geceye Bulgari, Audemars Piguet damgasını vurdu. Only Watch 2019’un tüm yıl etkinlikleriyle ilgilenen koordinatör Luc Pettavino performansıyla jüri özel ödülüne layık görüldü.

 

 

9 Kasım:
Bulgari geçtiğimiz yıl yüksek mücevherleri kadar saatteki mühendislik harikası tasarımlarıyla da zirve isimler arasındaydı. 2019’un iddialı saatlerinden Bvlgari Octo Finissimo Chronograph GMT ile teknolojiye zarif bir şıklık kazandırdı. Dünyanın en ince kronografı olduğu kadar otomatik GMT işleviyle de teknik başarının en önemli hikâyelerinden biriydi. GPHG ödülüne layık görülmesi şaşılası bir durum değil.

 

 

9 Kasım:
Only Watch 2019 Cenevre’de düzenlenen müzayedeyle gerçekleşti. Christie’s müzayede şirketinin ortaklığıyla gerçekleşen organizasyon, önce dünyanın farklı önemli şehirlerinde tanıtım lansmanlarıyla duyuruldu. DMD hastalığının tedavisi için gerçekleşen organizasyonda 50 saat markası yer aldı. 9 Kasım’da gerçekleşen açık arttırmada elde edilen toplam gelir 38,593.000 İsviçre Frangı. Açık arttırmaya damgasını vuran saat Patek Phillipe (Grandmaster Chime) oldu. Saat 31 milyon İsviçre Frangı’na satıldı.
(yazı dizisi şeklinde yazdığım haberden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz; https://mrsagel.com/only-watch-2019un-50-saati-gorucuye-cikti-i-bolum/)

 

 

14 Kasım:
Amerikalı yapımcı, söz yazarı ve şarkıcı Pharrell Williams ile Richard Mille ortaklığa imza attı. Marka, şarkıcı adına RM 52-05 Tourbillo Pharrell isimli özel bir saat üretti. Saat, markanın sınırlı üretimli ürünleri arasında yer alıyor. Birçok özel tekniğin kullanıldığı saatte şarkıcının hayallerine ve tasarım zevkine yer verildi.

 

 

20 Kasım:
Bağımsız saat üreticisi De Bethune, Maestri’Aert DW5 Armilia’yı tanıttı. Fütüristik ve ezoterik temasıyla olağanüstü bir düşünsel ürün olan saat, gravür tekniğiyle tasarlandı. Dünya dışı bir deniz kabuğu gibi şekillenen model markanın en çarpıcı saati. İşlevi basit ama saatten çok zaman anlatan bir nesne. Romanların yeraltı şehri Armilia’nın tasfir edildiği saat 250bin İsviçre Frangına satıldı.

 

 

20-24 Kasım:
Birleşik Arap Emirlikleri’nin kalbi Dubai’de gerçekleşen Dubai Watch Week, küresel lüks saat endüstrisinin önemli markalarını bir araya getirdi. Markalar, vizyonları ve son tasarımları hakkında bilgi veren birçok panel ve açık oturumlar gerçekleşti. Sektörden önemli yazar, pazarlamacı, tasarımcının bütün bir yıl boyunca yapılan saat etkinlikleri hakkında bilgi verdiği organizasyon 4 gün sürdü.

 

 

10 Aralık:
Marlon Brando’nun Rolex GMT saati açık arttırmada 1,95 milyon Dolara satıldı. Brando 1995 yılında saati kızına hediye etmişti. Kızı ve damadı ise saati anlamlı bir olay için satma kararı aldılar. İlk kez müzayedeye devredilen saatten elde edilecek tüm gelir zorluklarla yaşayan çocuklar için harcanacak.

 

 

16 Aralık:
Zevkli ve ilginç tarzıyla her dönemin markası olmayı başaran Hermes, bu yıl saat ve komplikasyon konusunda iddiasını sürdürdü. Tasarımda sınır tanımayan tarzını konuşturan marka, ahşap kakmacılık tekniğinden yararlanarak iki özel saat üretti. Çarpıcı ve soyut motiflerden oluşan modeller egzotik hassas ahşap parçalarından oluşuyor.